[Przedsiębiorcza PWr] Czas na materiały biodegradowalne

Data: 17.06.2021

Czy biodegradowalne opakowania i produkty jednorazowego użytku podbiją świat? Nad rozwojem takich materiałów pracują nasi naukowcy z Wydziału Inżynierii Środowiska, którzy we współpracy z Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości PWr stworzyli firmę BDC Technology.

Firmę założyli dr Karol Leluk, prodziekan ds. badań naukowych i współpracy zagranicznej na Wydziale Inżynierii Środowiska oraz dwoje doktorantów z tego wydziału – mgr inż. Karolina Sobczyk i mgr inż. Maciej Borowczak.

– Zawsze chciałem pracować na uczelni, a gdy byłem na doktoracie, stwierdziłem, że zależy mi także na komercjalizowaniu wyników swoich badań. Przyszłych współpracowników poznałem, gdy byli jeszcze na studiach i trafili do naszego laboratorium – mówi dr Karol Leluk, który na co dzień zajmuje się recyklingiem tworzyw polimerowych. – Stwierdziłem, że dobrze byłoby pokazać światu, czym się zajmujemy i wydawało mi się, że kilka pomysłów ma potencjał komercjalizacyjny – dodaje.

Ze swoimi projektami udał się najpierw do Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii i dzięki otrzymanemu wsparciu, mając do pomocy dwójkę młodych, aktywnych doktorantów, zdecydował się na założenie trzyosobowej spółki.