TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Centrum Zrównoważonego Rozwoju
i Ochrony Klimatu

Zostań specjalistą od innowacji w ochronie klimatu i gospodarce surowcami

Data: 27.05.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W rozpoczętej w połowie maja rekrutacji kandydaci na I stopień studiów stacjonarnych znajdą nowy kierunek – „gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu”. Przygotowanych zostało dla nich 60 miejsc.

Gospodarka o obiegu zamkniętym to strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego obejmująca świadome zarządzanie cyklem życia produktów, odzysku i ponownego wykorzystania surowców, a przez to zmniejszenia uzależnienia od wyczerpujących się surowców oraz tradycyjnych źródeł energii.

– Uruchomienie nowego kierunku to odpowiedź na zapotrzebowanie na rynku pracy w Polsce i UE. Ochrona klimatu i gospodarka o zamkniętym obiegu surowców to priorytetowe cele strategii Unii Europejskiej – mówi dr inż. Piotr Jadwiszczak, prodziekan ds. finansowych i ogólnych na W7. – Obok energii odnawialnej to właśnie w tych obszarach najszybciej rośnie zapotrzebowanie na inżynierów specjalistów. Wskazuje na to raport NIK, analogiczne sygnały daje nam otoczenie gospodarcze, przemysł i organy administracji państwowej – dodaje.

Dla kogo?

Zajęcia w laboratorium na W7 - zdjęciaStudia te skierowane są do wszystkich absolwentów szkół średnich, dla których ważne są ochrona klimatu oraz zrównoważony rozwój innowacyjnej gospodarki surowcami, a także dla tych, którzy chcą związać swoją przyszłość z eko-innowacjami i technologiami ochrony środowiska w miastach i przemyśle, likwidacji emisji zanieczyszczeń i miejskiego smogu, biomonitoringu i nowoczesnych biotechnologii.

– Absolwenci będą bardzo dobrze przygotowani do wykonywania ocen oddziaływania inwestycji na środowisko, do wykorzystywania i bioinżynierii w monitorowaniu i ocenie stanu środowiska, do wdrażania recyklingu i odzysku surowców, do projektowania zrównoważonego wykorzystania zasobów środowiska naturalnego w miastach i zakładach przemysłowych – podkreśla dr inż. Piotr Jadwiszczak.

Studia przygotują ich także do świadczenia usług i wspierania klientów w pozyskiwaniu środków z programów środowiskowych i funduszy ochrony środowiska oraz obsługi przedsiębiorstw w zakresie ochrony klimatu i wdrażania modelu gospodarki o obiegu zamkniętym.

– Kierunek łączy różne aspekty związane ze środowiskiem – zrównoważoną gospodarkę surowcami, recykling, efektywne wykorzystywanie zasobów wodnych czy energetycznych, technologie oczyszczania powietrza, zarządzanie jakością środowiska, zarządzanie energią odnawialną, analizy danych środowiskowych, oceny stanu środowiska i prognozowanie zmian oraz planowanie działań służących poprawie tego stanu, w tym adaptacja i łagodzenie zmian klimatu – dodaje dr inż. Weronika Urbańska z Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska.

Więcej>>

Politechnika Wrocławska © 2024