TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 13.08.2023
Academię Iuvenum (AI) tworzą młodzi naukowcy Politechniki Wrocławskiej (co najmniej rok po doktoracie), którzy realizują z sukcesem projekty badawcze. Jej zadaniem jest podejmowanie różnych inicjatyw na rzecz uczelni, tworzenie platformy służącej wymianie myśli naukowej, a także umożliwianie młodym naukowcom wyrażania opinii wewnątrz i na zewnątrz uczelni.
Całe gremium liczy 48 osób. Co roku, na dwuletnią kadencję, powoływane są przez rektora, z rekomendacji Rektorskiej Komisji ds. Nagród Naukowych kolejne 24 osoby.
Członkami Akademii mogą zostać naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora nie później niż rok przed rozpoczęciem kadencji, nie ukończyli 35. roku życia do dnia rozpoczęcia kadencji (w przypadku badaczek ten limit wieku jest zwiększany o rok za każde urodzone lub przysposobione dziecko) i mają znaczące osiągnięcia w reprezentowanej przez siebie dyscyplinie naukowej.
Członkowie AI mogą liczyć na szereg korzyści, które mają im ułatwić skupienie się na pracy naukowej, m.in. dodatkowe 50 proc. pensji adiunkta czy zredukowanie pensum dydaktycznego do poziomu 120 godzin.
Mogą też korzystać z programu specjalistycznych szkoleń oraz warsztatów z różnych zagadnień m.in. skutecznego pozyskiwania grantów, wystąpień publicznych, kontaktów z mediami czy sztuki argumentowania.
Zajrzyj na stronę Academii Iuvenum, by poznać cały skład
Oto osoby, które zostały powołane na kadencję 2023-2025. Wśród tegorocznych wybranych jest ośmioro badaczy i badaczek, którzy znalaźli się w składzie pierwszej kadencji (te osoby oznaczono gwiazdką)
ARCHITEKTURA I URBANISTYKA
Wydział Architektury
Katedra Projektowania Architektoniczno-Konstrukcyjnego
Zajmuje się zrównoważonym rozwojem współczesnych miast, architekturą pro-społeczną, projektowaniem zorientowanym na użytkowników (human centered design) i w zgodzie z naturą. Skupia się zwłaszcza na problematyce starzenia się społeczeństwa i kwestii architektoniczno-społecznych z tym związanych.
W trakcie kadencji w Academii Iuvenum planuje złożenie wniosku o grant do Narodowego Centrum Nauki na badania podstawowe jako członek zespołu badawczego w ramach programu Maestro. Celem projektu będzie porównanie efektywności tradycyjnych metod badań architektonicznych z modelowaniem agentowym w badaniu zachowań przestrzennych użytkowników ze szczególnymi potrzebami w przestrzeni miejskiej.
Za swoje najbardziej znaczące osiągniecie uważa rozprawę doktorską, która uzyskała liczne nagrody krajowe, stanowiącą kompendium wiedzy o projektowaniu przestrzeni publicznych z uwzględnieniem potrzeb osób starszych.
AUTOMATYKA, ELEKTRONIKA, ELEKTROTECHNIKA I TECHNOLOGIE KOSMICZNE
Wydział Elektryczny
Katedra Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii
Jego zainteresowania naukowe są związane m.in. z systemami zarządzania energią mikrosieci, prognozowaniem energii odnawialnej, inteligentnymi stacjami ładowania pojazdów elektrycznych oraz zastosowaniem algorytmów optymalizacyjnych i głębokiego uczenia do systemów zasilania.
W planach ma aplikowanie o grant w konkursie Opus, a wniosek będzie dotyczył stochastycznych systemów zarządzania energią. Praca obejmuje m.in. wykorzystanie modeli głębokiego uczenia się do krótkoterminowego prognozowania mocy generowanej przez źródła energii odnawialnej, które zwykle występują w mikrosieciach (takich jak energia słoneczna, wiatrowa).
Naukowiec ubiega się również o projekt z Tauron Ekoenergia, którego celem jest budowa systemu prognozowania krótkoterminowego dla turbin wiatrowych.
AUTOMATYKA, ELEKTRONIKA, ELEKTROTECHNIKA I TECHNOLOGIE KOSMICZNE
Wydział Elektryczny
Katedra Maszyn, Napędów i Pomiarów Elektrycznych
Jego zainteresowania naukowe są związane z diagnostyką maszyn i napędów elektrycznych, zastosowaniem metod sztucznej inteligencji w diagnostyce, implementacją metod sztucznej inteligencji w układach programowalnych, zastosowaniem metod głębokiego uczenia w technice oraz modelowaniem i symulacjami układów napędowych.
W najbliższym czasie planuje kontynuować prace badawcze w ramach dwóch projektów sfinansowanych z Narodowego Centrum Nauki. Ich wspólnym punktem jest implementacja szeroko rozumianych systemów diagnostycznych odpowiednio maszyn elektrycznych oraz czujników prądu stosowanych w układach napędowych. Głównym celem prac jest opracowanie i weryfikacja (symulacyjna oraz eksperymentalna) metod diagnostyki uszkodzeń silnika synchronicznego z magnesami trwałymi (PMSM) przy wykorzystaniu uczenia transferowego głębokiej sieci neuronowej.
Za swoje najbardziej znaczące osiągnięcie naukowe uważa opracowanie idei metod diagnostyki uszkodzeń silników prądu przemiennego, obejmującej wykorzystanie głębokich struktur neuronowych.
INFORMATYKA TECHNICZNA I TELEKOMUNIKACJA
Wydział Informatyki i Telekomunikacji
Katedra Telekomunikacji i Teleinformatyki
Jego zainteresowania naukowe związane są z systemami IoT, czujnikami światłowodowymi i sieciami optycznymi.
W czasie kadencji w Academia Iuvenum planuje prowadzić badania w obrębie sensorów światłowodowych, które mogą być wykorzystane jako elementy monitorujące różne parametry środowiskowe i składające się na sieci czujnikowe wpisujące się w koncepcje Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things). Na realizację projektu naukowiec chce złożyć wniosek o grant w programie Miniatura.
Za swoje najbardziej znaczące osiągniecie naukowe uważa stworzenie po raz pierwszy na świecie sensora światłowodowego do jednoczesnego pomiaru temperatury i wilgotności względnej. Opracowanie i wykonanie prototypu sensora było możliwe dzięki współpracy z dr Lourdes Alwis z Edinburgh Napier University oraz współpracy z City University London. Czujnik umożliwia precyzyjne pomiary temperatury i wilgotności względnej oraz wyróżnia się wysokim stosunkiem sygnału optycznego do szumu (OSNR>55 dB).
INFORMATYKA TECHNICZNA I TELEKOMUNIKACJA
Wydział Informatyki i Telekomunikacji
Katedra Systemów i Sieci Komputerowych
W swoich dotychczasowej pracy naukowej dr Goścień postawiła ogromny nacisk na rozwój efektywnych algorytmów rozwiązania problemu projektowania transportowych sieci optycznej (tj. wyznaczanie reguł routingu oraz przydział zasobów sieciowych).
Opracowała pakiet modeli i algorytmów pozwalających rozwiązać dowolny przypadek testowy wybierając narzędzie dostosowane do posiadanych zasobów oraz żądanej jakości wyników.
Stworzenie tego interdyscyplinarnego narzędzia uważa za swoje największe osiągnięcie. Do powstania pakietu umożliwiającego projektowanie/optymalizowanie struktur rzeczywistych sieci oraz opracowywanie nowych standardów i protokołów sieciowych wykorzystała techniki z zakresu matematyki stosowanej, informatyki oraz telekomunikacji.
W najbliższym czasie planuje zająć się kilkoma powiązanymi ze sobą tematami badawczymi, z których każdy odpowiada na aktualnie najpopularniejsze potrzeby i trendy na arenie światowej. Dlatego swoje badania prowadzić będzie prowadzić w trzech zakresach tematycznych: sieci i obliczenia przyjazne środowisku, sztuczna inteligencja w optymalizacji sieci teleinformatycznych oraz sztuczna inteligencja i inżynieria języka naturalnego.
INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA
Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Katedra Inżynierii Biomedycznej
Jej zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim na zastosowaniu ilościowej analizy chodu i kontroli równowagi. W trakcie kadencji w Academii Iuvenum planuje kontynuację badań w tej dziedzinie, a jednym z kierunków jest analiza kontroli chodu podczas stymulacji dźwiękowych oraz wzrokowych podczas poruszania się na bieżni oraz podczas swobodnego chodzenia. W tym celu zamierza wykorzystać okulary do rozszerzonej rzeczywistości (AR). Badania te mogą posłużyć w opracowywaniu nowych metod rehabilitacji u osób z zaburzeniami motorycznymi.
Jednym z najważniejszych wyników jej pracy doktorskiej była rewizja dotychczasowej interpretacji długozasięgowych korelacji obserwowanych w szeregach czasowych czasów trwania i długości dwukroków. Analiza zmienności parametrów czasoprzestrzennych chodu pozwoli nie tylko zrozumieć mechanizmy nim rządzące, ale również pomóc w opracowaniu nowych metod rehabilitacji chorób motorycznych.
INŻYNIERIA CHEMICZNA
Wydział Chemiczny
Katedra Zaawansowanych Technologii Materiałowych
Jego zainteresowanie naukowe dotyczą m.in. bionawozów, nawozów ekologicznych, biostymulatorów, waloryzacji odpadów na cele nawozowe, technik analitycznych: ICP-OES, ICP-MS, AAS, IC oraz statystyki w badaniach naukowych.
W trakcie kadencji chce prowadzić badania związane z opracowaniem bezodpadowej technologii zagospodarowania podłoża popierczarkowego z naciskiem na technologię produkcji nawozów organiczno-mineralnych płynnych i stałych, bazujących na podłożu popieczarkowym.
Za swoje najważniejsze osiągnięcia naukowe uważa obronę doktoratu z wyróżnieniem, pełnienie funkcji kierownika technicznego w akredytowanym przez PCA Laboratorium Chemicznym Analiz Wielopierwiastkowych oraz trzy wdrożenia w przemyśle.
INŻYNIERIA CHEMICZNA
Wydział Chemiczny
Katedra Inżynierii Procesowej i Technologii
Materiałów Polimerowych i Węglowych
Jej zainteresowania naukowe związane są z drukiem 3D (materiały do druku 3D), nanotechnologią (zielona synteza nanocząstek), hydrożelami, modelowaniem matematycznym procesów, procesami membranowymi i technologiami oczyszczania ścieków.
W planach naukowych ma eksplorację nurtów bezpośrednio związanych z dotychczas podejmowanymi obszarami badań. Dotyczą one odzysku wody i surowców ze ścieków komunalnych i przemysłowych, jak również wytwarzania hydrożelowych materiałów funkcjonalnych do druku 3D/4D. Najbliższe dwa lata planuje poświęcić na wyjazd zagraniczny, uzupełnienie dorobku naukowego i przygotowanie wniosku o nadanie stopnia doktora habilitowanego.
Kierowana przez nią grupa badawcza wniosła istotny wkład w rozwój biokompatybilnych materiałów funkcjonalnych do technologii druku bezpośredniego (DIW) 3D/4D. Wraz z grupą zaprojektowała materiały funkcjonalne do drukowania obiektów trójwymiarowych o zaprojektowanej geometrycznie strukturze wewnętrznej i zdolności reagowania na bodźce zewnętrzne.
INŻYNIERIA LĄDOWA, GEODEZJA I TRANSPORT
Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
Katedra Geotechniki, Hydrotechniki, Budownictwa Podziemnego i Wodnego
Stworzył autorską metodę pozwalającą na optymalizację położeń sondowań statycznych gruntu (CPT) w analizie nośności fundamentów bezpośrednich posadowionych na podłożu o cechach przestrzennie zmiennych.
W trakcie kadencji planuje zająć się zagadnieniem stateczności pozaziemskich jaskiń lawowych. Badania będą łączyły cztery dziedziny: geotechnikę, metody probabilistyczne, geologię Księżyca i Marsa oraz dane obserwacyjne z sond kosmicznych (ustalanie geometrii, itp.).
Z uwagi na swoją wcześniejszą współpracę z zagranicznymi ośrodkami naukowymi planuje również kontynuować aktualnie prowadzone prace nad zaproponowanym przez niego podejściem do poszukiwania optymalnych położeń sondowań gruntu w układach wielu fundamentów oraz przygotować wniosek habilitacyjny w tym temacie.
INŻYNIERIA LĄDOWA, GEODEZJA I TRANSPORT
Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
Katedra Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych
Jego zainteresowania naukowe dotyczą m.in. metod nieniszczących badań, metrologii morfologii powierzchni, kompozytów cementowych, uczenia maszynowego i ekologicznych betonów.
W trakcie kadencji planuje prowadzić badania poświęcone ocenie właściwości kompozytów epoksydowych zawierających kruszywo grube pochodzące z modernizacji przedwojennych budynków mieszkalnych.
Za swoje najbardziej znaczące osiągnięcie naukowe uważa opracowania na drodze badawczej modelu identyfikacji zespolenia betonowej warstwy naprawczej z warstwą podkładową z wykorzystaniem metod nieniszczących i sztucznej inteligencji.
INŻYNIERIA MATERIAŁOWA
Wydział Chemiczny
Instytut Materiałów Zaawansowanych
Jego zainteresowania naukowe związane są m.in. z opracowaniem metod obserwacyjnych i przygotowaniem próbek TEM i SEM, dynamiczną mikroskopią in situ TEM, modyfikacją skaningowych i transmisyjnych mikroskopów elektronowych i wykorzystaniem metod polerowania jonowego do ujawnienia mikrostruktury materiałów.
W trakcie kadencji Academii Iuvenum chciałby skupić się na zagadnieniu dotyczącym rozwoju technik transmisyjnej mikroskopii elektronowej (TEM) in situ. Liczy, że w drugiej połowie roku uzyska dostęp do nowego TEM, który będzie dedykowany w dużej mierze eksperymentom tego typu. Będzie on wyposażony w wyjątkowe akcesorium – układ pozwalający na doprowadzenie w obręb próbki światła.
W planach ma także wydanie w wydawnictwie De Gruyter jednoautorskiego podręcznik „Transmission Electron Microscopy. A Practical Guide to Using a Microscope”, który obecnie nie ma odpowiednika na rynku.
INŻYNIERIA MECHANICZNA
Wydział Mechaniczny
Katedra Obróbki Plastycznej, Spawalnictwa i Metrologii
Jej zainteresowania naukowe związane są m.in. ze skaningową mikroskopią elektronową SEM, transmisyjną mikroskopią elektronową TEM, metalografią i przemianą bainityczną.
Obecnie przebywa na stażu podoktorskim w Spanish National Research Council (CSIC) – National Center for Metallurgical Research (CENIM) w Madrycie pod opieką prof. F. G. Caballero, gdzie realizuje projekt badawczy w ramach Programu im. Mieczysława Bekkera (NAWA). W trakcie 9-miesięcznego stażu naukowego prowadzi badania dotyczące autorskich stali nanokrystalicznych, które opracowała w ramach projektu Preludium 19.
Za swoje najważniejsze osiągnięcie naukowe uważa opracowanie koncepcji optymalizacji stabilności termicznej nanokrystalicznych stali bainitycznych. Nawiązała współpracę z prof. F.G. Caballero, z którą udało jej się opracować dwa nowe gatunki stali bainitycznych o podwyższonej stabilności termicznej.
INŻYNIERIA MECHANICZNA
Wydział Mechaniczny
Katedra Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji
W swojej pracy naukowej skupia się na sprawdzaniu zależności między procesami wytwarzania przyrostowego, a strukturą i własnościami przetwarzanych materiałów. Głównym obszarem jego zainteresowań jest metoda laserowego topienia proszków (ang. LPBF – Laser Powder Bed Fusion), stopy niklu oraz zastosowania lotnicze.
W trakcie kadencji planuje kontynuację badań m.in. z zakresu sterowania krystalizacją stopów niklu w trakcie procesu wytwarzania przyrostowego poprzez domieszkowanie in situ oraz zastosowania algorytmów sztucznej inteligencji do predykcji okna procesowego w technologii LPBF oraz predykcji własności otrzymywanych materiałów.
W planach ma także staż w Instytucie Paula Scherrera (Paul Scherrer Institute, PSI) w Szwajcarii, największym ośrodku badawczym nauk przyrodniczych i inżynieryjnych w tym kraju. Na miejscu będzie prowadził badania w ramach projektu „Zrozumienie wpływu węglików oraz granic bliźniaczych na mikro- mechaniczne własności przyrostowo wytworzonego i obrobionego cieplnie superstopu na bazie niklu”.
INŻYNIERIA MECHANICZNA
Wydział Mechaniczny
Katedra Obróbki Plastycznej, Spawalnictwa i Metrologii
W trakcie kadencji Academii Iuvenum planuje kontynuować badania w zakresie formowania wysokowytrzymałych stopów aluminium serii 7000 i ich praktycznego zastosowania w branży automotive. We współpracy z dr inż. Sonią Boczkal (Instytut Metali Nieżelaznych Łukasiewicz) jest także w trakcie pisania wniosku o grant w konkursie Opus na projekt związany ze stworzeniem nowego stopu aluminium na bazie cynku, który będzie wykazywał wysoką odporność na korozję naprężeniową SCC przy jednocześnie dużej wytrzymałości i energochłonności.
Za swoje najbardziej znaczące osiągnięcie naukowe uważa opracowanie trzech technologii kształtowania samochodowego słupka B ze stopu aluminium 7075. To unikatowe i innowacyjne w skali światowej technologie, które zostały zweryfikowane przez rzeczywiste warunki panując w przemyśle i mogą być zastosowane do wytwarzania innych elementów nadwozia.
INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, GÓRNICTWO I ENERGETYKA
Wydział Mechaniczno-Energetyczny
Katedra Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii
Jego zainteresowania naukowe są związane z procesem wymiany ciepła i zjawiska przepływu wielofazowego w reżimie oddziaływania siły kapilarnej, a także zastosowania technologii pasywnego transportu energii w zakresie od 70K oraz symulacje numeryczne problemów ogólno-przepływowych.
Główną tematyką jego badań i pracy naukowej będzie pulsacyjna rurka ciepła w układach obrotowych. Celem badań będzie opracowanie mapy struktury przepływu wewnątrz kapilary dla czynnika roboczego pracującego w reżimie oddziaływania zmiennej siły masowej.
Za swoje największe osiągnięcie naukowe uważa posiadanie dziewięciu publikacji recenzowanych/zaakceptowanych oraz opublikowanych w renomowanych czasopismach z listy filadelfijskiej, które są recenzowane przez inne międzynarodowe zespoły naukowe. Z kolei za najważniejszym osiągnieciem projektowym jest uczestniczenie w wielu pracach badawczo-rozwojowych opartych na grantach uzyskanych w krajowych instytucjach finansujących, głównie przy pomocy środków z Unii Europejskiej.
INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, GÓRNICTWO I ENERGETYKA
Wydział Inżynierii Środowiska
Katedra Wodociągów i Kanalizacji
Obecnie pracuje nad dwoma tematami związanymi z dekarbonizacją transportu morskiego oraz zmiennością źródeł odnawialnych w skali świata. Zajmuje go też budowa konsorcjum projektowego dla konkursu HORIZON, które będzie poświęcone tematyce wykorzystania systemów agrofotowoltaicznych na przykładzie systemu energetycznego Algierii.
Pracuje także nad dwoma książkami. Pierwsza będzie skryptem do wykładów dotyczących integracji odnawialnych źródeł energii z systemem energetycznych. Druga będzie dotyczyła tematyki optymalizacji systemów hybrydowych pracujących w trybie off-grid i ma być podsumowaniem jego dotychczasowych badań w tym obszarze.
Za swój szczególny sukces dr Jurasz uważa stworzenie wokół siebie silnego, interdyscyplinarnego i wielokulturowego nieformalnego zespołu zajmującego się zagadnieniami związanymi z odnawialnymi źródłami energii.
A także dwie publikacje, które są syntezą wiedzy z zakresu komplementarności odnawialnych źródeł energii. Pierwsza z nich to artykuł przeglądowych opublikowany w Solar Energy, natomiast druga to monografia wieloautorska prezentująca szerokie spojrzenie na tematykę zdolności uzupełniania się odnawialnych źródeł energii.
MATEMATYKA
Wydział Matematyki
Katedra Matematyki
Naukowiec z Wydziału Matematyki ma w planach zajęcie się twierdzeniem Carlesona oraz jego rozszerzeniami. Dotyczy ono zbieżności punktowej sum częściowych szeregu Fouriera i jest jednym z najbardziej doniosłych odkryć w analizie harmonicznej. A celem dr. Kosza jest zaproponowanie nowego dowodu głównego rezultatu z pracy.
Drugim zadaniem, które przed sobą stawia, jest zajęcie się optymalnymi stałymi w nierównościach maksymalnych typu ergodycznego.
Za swoje największe osiągnięcie naukowe uważa udowodnienie twierdzenia ergodycznego typu Dunforda-Zygmunda dla operatorów średniujących wzdłuż orbit typu ciągłego zadanych przez wieloparametrowe przekształcenia wielomianowe. Jest to głęboki wynik z pogranicza teorii ergodycznej, analizy harmonicznej i kombinatoryki, mówiący, że w prawie każdym (w sensie teorii miary) punkcie systemu ergodycznego wartości wspomnianych operatorów mają granicę przy przejściu z długościami orbit do nieskończoności.
MATEMATYKA
Wydział Matematyki
Katedra Matematyki Stosowanej
Jego zainteresowania naukowe oscylują wokół procesów stochastycznych oraz rachunku prawdopodobieństwa.
W najbliższych dwóch latach chce prowadzić badania w zakresie rozwoju metod analizy trajektorii mikroskopijnych obiektów trzymanych za pomocą szczypiec optycznych, rozwijania modeli anomalnej i niegaussowskiej dyfuzji związanych z najnowszymi danymi doświadczalnymi, a także analizy danych deszczowych dla Wrocławia i Polski oraz projektowania kanalizacji deszczowej.
Za swoje najbardziej znaczące osiągnięcie naukowe uważa cykl badań dotyczący modelowania podwójnie stochastycznego procesów dyfuzji. Dotyczy on metod modelowania zjawisk losowych należących do fizyki układów złożonych, biologii oraz medycyny, których doświadczalne obserwacje stały się możliwe dopiero w ostatnich latach dzięki postępom technik obserwowania pojedynczych cząstek (single particle tracking).
NAUKI CHEMICZNE
Wydział Chemiczny
Instytut Materiałów Zaawansowanych
Za swoje największe osiągnięcie uważa opracowanie optycznego czujnika opartego na oddziaływaniu pomiędzy dopaminą a nanomateriałem. Zaprojektowany system pomiarowy oparła na mechanizmie który zakłada zdolność dopaminy do samoistnej polimeryzacji i adsorbowania na powierzchni ciał stałych, w tym nanomateriałów i tworzenia cienkiej warstwy poli-DA, indukując wygaszanie wysokiej fluorescencji GQDs.
W trakcie kadencji zamierza jednak zmienić swój kierunek badań i rozszerzyć swoje umiejętności w konstruowaniu biosensorów o układy immunosensorowe, które pozwolą na wykrywanie patogenów w próbkach spożywczych.
Głównym celem przyszłych badań będzie oparte na optymalizacji części bioczujnikowej opracowanie układów biosensorowych poprzez chemiczną modyfikację elektrody złotej nanocząstkami na bazie złota o różnej wielkości oraz przeciwciałem i/lub białkiem o aktywności katalitycznej. Zoptymalizowany układ przetestuje wykorzystując do tego techniki elektroanalityczne wobec modelowego przykładu wirusa pokazujący działanie całego układu bioanalitycznego.
NAUKI CHEMICZNE
Wydział Chemiczny
Instytut Materiałów Zaawansowanych
Obecne zainteresowania i plany naukowe dr. Jana Zaręby obejmują badania optycznych właściwości nieliniowych perowskitów i struktur metaloorganicznych w funkcji temperatury.
Naukowiec uzyskał już istotne wyniki wstępne dotyczące przeprowadzania ukierunkowanych reakcji fotochemicznych w monokryształach, takich jak cykloaddycja poprzez zastosowanie absorpcji dwufotonowej. Rozszerzył też gamę stosowanych technik badawczych o wysokociśnieniowe pomiary optycznych właściwości nieliniowych, które ze względu na swą specyfikę są dużo bardziej technicznie wymagające niż pomiary wykonywane w funkcji temperatury.
Te tematy będą stanowić główną oś jego badań przez co najmniej następne dwa lata.
Za jedno ze swoich najważniejszych osiągnięć uważa zademonstrowanie nowego rodzaju termometrii optycznej wykorzystującej absorpcję nieliniową i umożliwiającą zdalny pomiar temperatury poprzez wzbudzenie w zakresie światła podczerwonego.
NAUKI FIZYCZNE
Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Instytut Fizyki Teoretycznej
Zajmuje się kwantowymi układami zamkniętymi, które dzielą się na oddziałujące i nieoddziałujące. Wśród układów oddziałujących możemy wyróżnić generyczne i całkowalne, tj. termalizujące i nietermalizujące po wyprowadzeniu z równowagi termodynamicznej. Układy generyczne mają ponadto szereg uniwersalnych cech, np. rozkład przerw energetycznych ma postać rozkładu Wignera-Dysona.
Wraz z Levem Vidmarem i Marcosem Rigolem odkryła nową własność nieoddziałujących układów kwantowych, których przerwy energetyczne w jednocząstkowym spektrum zgadzają się z rozkładem Wignera-Dysona. Okazuje się, że elementy macierzowe obserwabli w jednocząstkowych stanach własnych mają postać gładkich funkcji energii z dokładnością do fluktuacji, które są odwrotnie proporcjonalne do rozmiaru układu. Własność tę nazwali jednocząstkową termalizacją przy pomocy stanów własnych (ang. single-particle eigenstate thermalization).
Za swoje największe osiągnięcie uważa wykazanie analityczne, że wystąpienie jednocząstkowej termalizacji jest warunkiem wystarczającym, aby wielocząstkowe nieoddziałujące układy kwantowe termalizowały do uogólnionego zespołu statystycznego (ang. generalized Gibbs ensemble) po wyprowadzeniu z równowagi termodynamicznej.
NAUKI FIZYCZNE
Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Katedra Fizyki Doświadczalnej
Tematyka prowadzonych przez niego badań dotyczy własności ekscytonów w dwuwymiarowych perowskitach warstwowych. Bada też strukturę subtelną ekscytonów w perowskitach dwuwymiarowych. W pracy „Brightening of dark excitons in 2D perovskites” opisał obserwację stanu ciemnego ekscytonu w silnym polu magnetycznym. Przeprowadzone przeze niego badania były pierwszymi tego typu w przypadku struktur perowskitowych, które pozwoliły na precyzyjne określenie różnicy energii pomiędzy stanem ciemnym i jasnym ekscytonu z widma absorpcji.
Teraz planuje zbadać jak przejścia fazowe oraz symetria struktur perowskitów dwuwymiarowych wpływają na możliwość modyfikacji: struktury subtelnej ekscytonu, sprzężenia pomiędzy nośnikami ładunku, a siecią krystaliczną oraz masy efektywnej nośników ładunku.
Zamierza wykorzystać w tym celu metody spektroskopii optycznej w ramach układów pomiarowych dostępnych w Katedrze Fizyki Doświadczalnej Politechniki Wrocławskiej oraz w Narodowym Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych w Tuluzie. Badania zostaną przeprowadzone na strukturach perowskitów dwuwymiarowych różnych typów, wliczając struktury bezołowiowe.
NAUKI FIZYCZNE
Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Katedra Inżynierii Materiałów Półprzewodnikowych
Jego najbliższe plany obejmują kompleksowy rozwój metod fototermicznych, łączących transport ciepła ze spektroskopią optyczną. Pośrednim celem będzie wyznaczenie nieznanych dotąd parametrów materiałów perowskitowych, takich jak przewodność, dyfuzyjność i efuzyjność cieplna. Użyte wyniki zostaną docelowo użyte do modelowana skuteczności odprowadzania ciepła z warstwy aktywnej.
Naukowiec planuje też uruchomienie na PWr nowego stanowiska do eksperymentów z grupy termoodbicia, polegających na pomiarach zmian współczynnika odbicia materiału pod wpływem bezpośredniej lub pośredniej zmiany jego temperatury.
Za swój największy sukces uznaje zainicjowanie nowej, nie rozwijanej wcześniej na naszej uczelni (a w Polsce w znikomym stopniu) tematyki naukowej - badań fototermicznych, które kontynuuje obecnie w trakcie stażu podoktorskiego oraz zamierza związać z nimi swoją dalszą karierę.
NAUKI O ZARZĄDZANIU I JAKOŚCI
Wydział Zarządzania
Katedra Badań Operacyjnych i Inteligencji Biznesowej
Jego zainteresowania naukowe dotyczą zarzadzania marketingowego, zarządzania innowacjami i zrównoważonego rozwoju. Współpracuje z naukowcami z kilkunastu krajów i pracuje nad interdyscyplinarnymi badaniami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju, gospodarki cyrkularnej, dyfuzji innowacji, komunikacji w mediach społecznościowych, rynków i polityki energetycznej, marketingu biznesowego oraz świadomości i zaangażowania konsumentów.
Za jedno ze swoich najbardziej znaczących dokonań naukowych uważa stworzenie kierowanie konsorcjum naukowców z czternastu krajów, które prowadziło badania świadomości społecznej na temat Covid-19.
Kieruje również projektem dotyczącym akceptacji społecznej nowych technologii. Zakładał on współpracę z naukowcami z ośmiu krajów w celu badania akceptacji inteligentnych liczników energii elektrycznej przez konsumentów.