TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 26.02.2025
Dr hab. inż. Izabela Sówka, prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Środowiska została wybrana przez Komisję Europejską do grona ambasadorów Europejskiego Paktu Klimatycznego. Do gremium należą osoby informujące, inspirujące i wspierające politykę klimatyczną w swoich społecznościach.
Ambasadorzy podnoszą świadomość przyczyn i skutków zmiany klimatu oraz promują indywidualne i organizacyjne działania na rzecz klimatu poprzez działania, wydarzenia, dzielenie się wiedzą i tworzenie sieci kontaktów. Komisja Europejska wybiera do tego zespołu osoby pracujące nad tematami takimi jak zielone umiejętności, energia, zrównoważona żywność czy transport.
– Zgodziłam się zostać ambasadorką paktu, ponieważ kierunek działań na rzecz ochrony klimatu oraz wartości, które reprezentuje, jest zgodny z moimi aktywnościami i wierzę w jego potencjał, m.in. do wywołania pozytywnych zmian – mówi prof. Izabela Sówka. – Jako osoba zaangażowana w działania na rzecz ochrony klimatu, w tym na poziomie naszej uczelni, dostrzegam ogromną wartość w współpracy z innymi liderami i organizacjami, aby osiągać wspólne cele i chciałabym przyczynić się do promowania idei paktu oraz pomóc w realizacji jego celów – dodaje.
Rolą ambasadorów i ambasadorek paktu jest m.in. dawanie przykładu poprzez swoje zaangażowanie w walkę na rzecz klimatu i środowiska, inspirowanie innych do angażowania się w działania na rzecz klimatu, angażowanie interesariuszy i decydentów do wdrażania ambitnych środków i mechanizmów w celu przyspieszenia zmian systemowych oraz nawiązywanie kontaktów z interesariuszami z całej Europy i dzielenie się informacjami na temat polityki klimatycznej i działań UE.
– W ramach pracy w tym gremium chciałabym skoncentrować się na wzmacnianiu współpracy krajowej oraz międzynarodowej – na różnych poziomach – i określaniu spójnych/wspólnych celów, a także realizacji działań zmierzających do ochrony klimatu. Wierzę, że te tematy są kluczowe dla przyszłości i mają duży wpływ na życie społeczne i gospodarcze. Chciałabym również wspierać współpracę międzynarodową i wymianę doświadczeń, aby nasze działania miały jak najszerszy zasięg – podkreśla badaczka z Wydziału Inżynierii Środowiska.