TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 14.11.2022
Projekt pt. „Towards zer0 Pesticide AGRIculture: European Network for sustainability” będzie realizowany w ramach organizacji COST (European Cooperation in Science and Technology) finansującej sieci badań i innowacji. Tego typu inicjatywy trwają cztery lata.
Ochrona upraw rolniczych w Unii Europejskiej jest obecnie w dużym stopniu uzależniona od chemicznych pestycydów, które – choć skutecznie zwalczają różnego rodzaju chwasty, szkodniki i patogeny – mogą mieć także poważne konsekwencje dla zdrowia ludzi i środowiska.
– Europejski sektor rolno-spożywczy z powodzeniem zaspokajał stale rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości przystępną cenowo żywność w ciągu ostatnich dziesięcioleci. To osiągnięcie wiąże się właśnie z intensyfikacją rolnictwa i często z długotrwałym stosowaniem środków chemicznych (pestycydy) – mówi prof. Justyna Rybak z Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska PWr.
W ostatnich dziesięcioleciach obawy dotyczące używania pestycydów stale rosły i już w 2009 r. weszła w życie pierwsza dyrektywa UE, której celem było zmniejszenie zależności od pestycydów chemicznych. W związku z nią podjęto też kilka krajowych inicjatyw ograniczających stosowanie tych środków.
– Pomimo tych wysiłków zużycie pestycydów w Europie jeszcze się istotnie nie zmniejszyło. Niedawno Europejski Zielony Ład (EZŁ) wyznaczył nowe cele. Powstała choćby mapa drogowa z wieloma strategiami m.in. od pola do stołu, czy też ochrona różnorodności biologicznej 2030. Cele to m.in. znaczne ograniczenie stosowania antybiotyków, pestycydów, nawozów i straty składników pokarmowych. Odnośnie pestycydów w ramach EZŁ ambitnym celem jest zmniejszenie do 2030 r. ich stosowania o połowę – wyjaśnia badaczka.
Zdaniem naukowców do redukcji, a w przyszłości także do całkowitego niestosowania pestycydów mogą pomóc trzy kierunki badań biologicznych:
To właśnie tymi zagadnieniami w projekcie będą się zajmować badacze.
– Największym wyzwaniem może być ograniczone zaangażowanie rolników i innych „zainteresowanych” stron np. dużych firm, dlatego właśnie w projekcie biorą też udział osoby niebędące pracownikami akademickimi. Bardzo ważna jest też dobra strategia przyciągania i rozpowszechnianie informacji o postępach badań również poza środowiskiem akademickim – podkreśla prof. Justyna Rybak.
Głównym koordynatorem projektu jest dr Christian Huyghe z Francuskiego Narodowego Instytutu Rolnictwa, a w jego realizację zaangażowani będą naukowcy z niemal wszystkich krajów UE, a także z Albanii, Turcji, Izraela, Bośni i Hercegowiny oraz Serbii.