TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Centrum Zrównoważonego Rozwoju
i Ochrony Klimatu

Doktorat naszej badaczki z nagrodą PFRON

Data: 24.12.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W konkursie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nagradzane są prace naukowe, których tematem jest niepełnosprawność w wymiarach: zdrowotnym, zawodowym i społecznym, a także rozwiązania technologiczne służące osobom niepełnosprawnym.

Starsza osoba w mieścieW kategorii dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami jury przyznało nagrodę główną dr inż. arch. Annie Miśniakiewicz z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Badaczka w swoim doktoracie podjęła temat roli przestrzeni miejskiej w społecznej aktywizacji środowiska senioralnego (promotorka: prof. Barbara Gronostajska). Chciała bowiem zainteresować polskich projektantów problematyką i kwestią kształtowania środowiska miejskiego sprzyjającego aktywności osób starszych oraz pozytywnym zachowaniom społecznym, co jest niezwykle ważne w kontekście zbliżającej się zapaści demograficznej.

W swojej pracy opisała kierunki i koncepcje projektowania przestrzeni miejskich przyjaznych starzeniu się i osobom starszym. Określiła cechy miejsc przyjaznych osobom starszym oraz wytyczne projektowe odpowiadające na najważniejsze kwestie w tym zakresie w stosunku do polskich przestrzeni miejskich.

Zaprezentowała także przykłady projektowe dobrych praktyk w zakresie aktywizacji społecznej, uwzględniające potrzeby seniorów oraz przeprowadziła badania na wrocławskim osiedlu Popowice (wywiady środowiskowe, rozmowy fokusowe, spotkania warsztatowe i badania in situ).

750x96.png

Szczegółowo o swoich analizach opowiedziała w rozmowie na naszym portalu – całość można przeczytać tutaj.

Anna MiśniakiewiczZa swoją pracę doktorską dr Miśniakiewicz zdobyła w tym roku także Nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii. Nominowano ją również do Nagród Naukowych „Polityki”.

Dr Anna Miśniakiewicz jest architektką i nauczycielką akademicką na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. To absolwentka architektury na PWr oraz studiów podyplomowych Projektowanie Usług SWPS i School of Form w Poznaniu.

Zajmuje się zrównoważonym rozwojem współczesnych miast, architekturą pro-społeczną, projektowaniem zorientowanym na użytkowników (human centered design) i w zgodzie z naturą. Skupia się zwłaszcza na problematyce starzenia się społeczeństwa i kwestii architektoniczno-społecznych z tym związanych.

Zawodowo dr Miśniakiewicz działa na pograniczu architektury i projektowania usług. Jest członkinią zespołu audytujacego i wydającego certyfikaty dostępności, który działa w Centrum Innowacji i Biznesu PWr. To współtwórczyni Laboratorium Projektowania Uniwersalnego na WA PWr, zajmuje się wykonywaniem audytów dostępności architektonicznej, prowadzi szkolenia z zakresu dostępności architektonicznej.

Przestrzeń miejskaByła koordynatorką projektu Laboratorium Popowice realizowanego w ramach międzynarodowego konsorcjum projektowego CoSIE, w ramach którego poszukiwano sposobów współtworzenia usług publicznych. Polski zespół zajmował się nowymi formami współzamieszkiwania seniorów na wrocławskich Popowicach. Wnioski z projektu posłużą Komisji Europejskiej w tworzeniu nowych wytycznych dla usług publicznych.

Badaczka jest autorką wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Odbywała praktyki zawodowe m.in. w IAAC w Barcelonie i SLPU Menis na Teneryfie, gdzie miała okazję zapoznać się z architekturą Wysp Kararyjskich.

Doświadczenie projektowe zdobywała w licznych pracowniach projektowych w Polsce i zagranicą (Szwajcaria, Hiszpania). W 2016 r. uzyskała uprawnienia do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej, od tego czasu jest członkinią Izby Architektów RP, od 2018 r. prowadzi własną działalność projektową z zakresu architektury. Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu projektów architektonicznych, w tym wykonywanych w ramach wygranych konkursów.

Więcej >>

Politechnika Wrocławska © 2024