TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 30.10.2023
Organizatorem Climathonu była Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, a temat przewodnim edycji 2023 była „Mobilność w mieście”. W 24-godzinnej rywalizacji, zorganizowanej w Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, uczestniczyły studenckie zespoły z uczelni z całej Polski. Ich zadaniem było wypracowania ciekawych działań i rozwiązań, które mogłyby przyczynić się do poprawy jakości życia w lokalnych społecznościach.
– Rack&Ride to efekt naszych doświadczeń jako użytkowników przestrzeni miejskiej oraz barier, z jakimi na co dzień zmagają się nasi bliscy – mówi Magdalena Żabińska, studentka Wydziału Inżynierii Środowiska, członkini zespołu. – Dlatego postawiliśmy na ergonomiczny i intuicyjny system wypożyczalni rowerowej, który będzie impulsem do korzystania z rowerów zamiast samochodów.
Opracowana przez studentów i studentki z PWr koncepcja ma poprawić mobilność w mieście i stworzyć przyjazne i ekologiczne przestrzenie publiczne. W ramach ich Modułowego Centrum Rowerowego Rack&Ride miałyby powstać wypożyczalnie rowerów klasycznych, jak i elektrycznych, strefy relaksu i odpoczynku przy węzłach przesiadkowych oraz punkty informacyjne.
– Punktem wyjścia był wybór wielkości i miejsca przestrzeni, my zdecydowaliśmy się na standardowe miejsce parkingowe, czyli 2,5 m x 5 m – wyjaśnia Magdalena Żabińska. – W ten sposób zastąpiliśmy przestrzeń, którą zajmuje jeden samochód aż jedenastoma, a w wersji bardziej efektywnej nawet dwudziestoma rowerami.
Studenci i studentki z PWr zadbali też o kwestie dostępności, wprowadzając różnego rodzaju siedziska dostosowane do potrzeb zarówno najmłodszych, jak i osób starszych czy też z niepełnosprawnościami. – Rowery elektryczne są w naszym projekcie zasilane energią z paneli fotowoltaicznych ustawionych na dachach modułów – opowiada Magdalena Żabińska. – To kolejny krok w stronę zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń, poprawę zdrowia i kondycji fizycznej oraz minimalizowanie stresu związanego z dojazdem do pracy czy szkoły.