TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 16.11.2021
Michał Ciepielski: Zna pan twórczość Stanisława Lema?
Prof. Randall J. Platt: Znam, a kilka z jego książek znajduje się na mojej liście pozycji do przeczytania dłużej niż chciałbym przyznać, w tym „Summa Technologiae” i „Solaris”.
Coś szczególnie zapadło panu w pamięć? Przydało się w życiu lub karierze naukowej?
Wiem, że jego koncepcje są obecne w fantastyce naukowej i dziedzinach naukowych, takich jak nanotechnologia, sztuczna inteligencja, wirtualna rzeczywistość i wielu innych. Podziwiam Lema i jemu współczesnych za ich zdolność do przewidywania przyszłości nauki i techniki oraz wizje daleko wykraczające poza nasze obecne możliwości. Ich twórczość jest dla mnie inspiracją.
Czy może pan przybliżyć tematykę swoich badań naukowych?
Uważam, że nowe technologie są główną siłą napędową postępu w naukach biomedycznych. Moja działalność naukowa koncentruje się więc na tworzeniu technologii, które mogą ułatwić badania biomedyczne i umożliwić opracowanie zupełnie nowych rodzajów badań eksperymentalnych, a także metod diagnostyki i leczenia.
Obecnie moje laboratorium stara się wykorzystać biomedyczny potencjał repozytorium białek CRISPR z myślą o tworzeniu nowych technologii i przeniesieniu ich na grunt praktyki klinicznej. Najpierw wymyślamy nowe technologie oraz projektujemy, testujemy i udoskonalamy narzędzia, pracując na komórkach w laboratorium. Następnie demonstrujemy ich możliwości i wartość na modelach zwierzęcych.