TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 07.07.2022
– Pierwszy semestr będzie uzupełnieniem wiedzy inżynierskiej, jakiej być może będzie brakowało studentom po licencjacie – opowiada dr inż. Wawrzyniec Zipser z Wydziału Architektury PWr, który tworzył program kierunku. – To będzie przede wszystkim przygotowanie narzędziowe i do podejścia bardziej projektowego, co jest specyfiką tych studiów. Będziemy też uczyć rysowania planów, ale niech to nie zniechęca osób, które myślą, że nie mają talentu do rysowania. Nie wymagamy egzaminu z rysunku, bo do tworzenia planów nie trzeba wyjątkowych umiejętności plastycznych.
Na początku studentów czekają więc m.in. kursy z systemu planowania w Polsce, podstaw architektury i budownictwa, wybranych opracowań w planowaniu przestrzennym, metod analizy GIS, projektu zagospodarowania terenu w technologii CAD czy planowania na obszarach transgranicznych.
W kolejnych semestrach studenci będą mogli wybierać nurty tematyczne kursów, które najbardziej ich zainteresują. I albo trzymać się ich przez całe studia, albo decydować się na inne w następnym semestrze.
Do wyboru będą:
W programie studiów znalazły się więc m.in. kursy z planowania rozwoju miasta, marketingu terytorialnego, wiedzy o architekturze, polityki regionalnej, polityki przestrzennej Unii Europejskiej czy urbanistyki operacyjnej.
– Na tych studiach bardzo mocno uświadamiamy, że przestrzeń nie jest zasobem odnawialnym – opowiada dr Zipser. – Jeśli raz ją przekształcimy czy zabudujemy, nie odzyskamy już jej naturalnego stanu. Dlatego trzeba ją chronić i podejmować przemyślane decyzje.
Dr Zipser podkreśla, że metodą, która pomaga takie decyzje podejmować, jest korzystanie z modeli matematycznych, a konkretnie tworzenie na ich podstawie symulacji – i tego również będą się uczyć studenci gospodarki przestrzennej.
– Te modele pozwalają na przewidywanie sytuacji i analizowanie wielu wariantów, by wybrać najlepsze, najbardziej użyteczne rozwiązania, które w najmniejszym stopniu wpłyną na środowisko – tłumaczy naukowiec. – W korzystaniu z tych modeli mamy już duże doświadczenie, w tym także w grantach badawczych. To w pewnym sensie nasza wizytówka jako ośrodka kształcącego specjalistów od planowania przestrzennego. Jesteśmy też katedrą o największym doświadczeniu w nauczaniu gospodarki przestrzennej, bo ten kierunek powstał u nas jako pierwszy w Polsce (jednocześnie z UAM-em).
Zajęcia na tym kierunku prowadzi zespół 13 naukowców reprezentujących różne dziedziny gospodarki przestrzennej.
Są wśród nich praktycy współpracujący z najważniejszymi instytucjami samorządowymi Dolnego Śląska i Wrocławia – w tym m.in. prof. Tomasz Ossowicz, który tworzył i kierował przez lata Biurem Rozwoju Wrocławia.
Wśród dydaktyków są także cenieni teoretycy rozwijający nowatorskie ścieżki badawcze i prowadzący badania w ramach projektów krajowych i międzynarodowych. Dzięki rozległym kontaktom z instytucjami planistycznymi w Polsce i za granicą wydział zaprasza też do prowadzenia wybranych zajęć ekspertów w dziedzinie zarządzania przestrzenią.
Na zajęciach stosują różne techniki dydaktyczne – m.in. problem-based learning, spacery studyjne, role play games, eksperymenty czy symulacje.
Absolwenci gospodarki przestrzennej są potrzebni w jednostkach administracji samorządowej i rządowej, pracowniach projektowych oraz przedsiębiorstwach związanych z gospodarką przestrzenną (w tym zwłaszcza działających w dziedzinie inwestycji).
Poszukują ich także firmy deweloperskie i firmy obrotu nieruchomościami, agencje rozwoju, firmy konsultingowe i doradcze oraz firmy otoczenia biznesu.
Wiedza i doświadczenie zdobyte na tych studiach pozwalają też na kontynuowanie kariery w szkolnictwie wyższym (w tym na uniwersytetach przyrodniczych i ekonomicznych), w instytucjach naukowo-badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych oraz w instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu gospodarki przestrzennej.
Rekrutacja na Politechnice Wrocławskiej na studia drugiego stopnia potrwa do 21 lipca. Szczegóły na stronie Działu Rekrutacji.