TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 01.02.2022
Naukowcy z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów zwyciężyli w organizowanym przez PGNiG konkursie na opracowanie czujnika do pomiaru stężenia wodoru w gazie ziemnym. Ich urządzenie jest dokładniejsze, tańsze i bardziej uniwersalne niż stosowane dotychczas rozwiązania.
Konkurs został ogłoszony w związku z budowaną przez PGNiG testowej instalacji umożliwiającej produkcję tzw. „zielonego wodoru”, a także z prowadzonymi przez spółkę badaniami proporcji i warunków, w jakich gaz ziemny i wodór mogą być mieszane i przesyłane za pośrednictwem sieci dystrybucyjnej. Proces ten wymaga kontroli oraz zabezpieczenia przed przekroczeniem określonego stężenia wodoru, a do tego niezbędne są odpowiednie czujniki.
Takim właśnie innowacyjnym rozwiązaniem okazał się jonizacyjny miernik wodoru zbudowany przez zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej, którym kierował dr hab. inż. Paweł Knapkiewicz, prof. uczelni z Katedry Mikrosystemów.
– Celem badań w naszym zespole jest opracowanie miniaturowych instrumentów analitycznych, które wykorzystują technologie MEMS. Przez ostatnich kilka lat rozwijamy takie instrumenty dla zastosowań kosmicznych. Mogą być one używane np. w kontekście poszukiwania życia na Marsie i wykrywaniu metanu biotycznego i abiotycznego, ale też innych gazów resztkowych – wyjaśnia prof. Paweł Knapkiewicz. – Gdy PGNiG ogłosiło konkurs, zrobiliśmy testy, żeby sprawdzić, czy nasz czujnik jest w stanie wykryć wodór na tle metanu. Okazało się, że „widać” go bardzo dobrze i to w zakresie, który idealnie odpowiada wymaganiom grupy PGNiG – dodaje.