TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Centrum Zrównoważonego Rozwoju
i Ochrony Klimatu

Jak bezpieczniej przechowywać wodór? Pomogą specjalne powłoki

Data: 16.10.2021

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Zespół dr Justyny Krzak z Wydziału Mechanicznego pracuje nad poprawą wydajności kompozytowych zbiorników wysokociśnieniowych do przechowywania wodoru. To kolejny krok na drodze do wykorzystania tego surowca jako paliwa przyszłości.

Na wodór stawiają obecnie międzynarodowe korporacje, najbogatsze państwa świata i Unia Europejska. Neutralne dla środowiska paliwo ma nam w przyszłości pomóc zrealizować założenia klimatyczne przyjęte w Europejskim Zielonym Ładzie. Do 2030 r. mamy bowiem zredukować emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. w stosunku do poziomów z 1990 r.

Dlaczego wodór?

Inwestycje w wykorzystanie wodoru mają tu odegrać kluczową rolę. Dlaczego? Bo jest to źródło niewyczerpalne, a wytwarzanie energii z tzw. zielonego wodoru należy do jednej z najczystszych metod jej produkcji. „Zielony” oznacza w tym przypadku wodór pozyskany w procesie elektrolizy, kiedy to woda jest rozkładana na wodór i tlen za pomocą energii elektrycznej wytwarzanej z OZE. Wodór jest też bezemisyjny – podczas jego bezpośredniego spalania powstają jedynie tlenki azotu i para wodna, a przy jego utlenianiu w ogniwach paliwowych produktem ubocznym jest wyłącznie ta ostatnia.

Więcej>>

Politechnika Wrocławska © 2024