TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Centrum Zrównoważonego Rozwoju
i Ochrony Klimatu

Jak pozyskać wodę w kosmosie?

Data: 31.01.2025

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Międzynarodowy zespół naukowców, w skład którego weszli również badacze z Politechniki Wrocławskiej, opracował technologię ekstrakcji wody z regolitu księżycowego w warunkach laboratoryjnych. To kluczowy krok we wspieraniu eksploracji Układu Słonecznego.

Astronauci nie mogą funkcjonować bez wody i choć można ją wysyłać na orbitę z Ziemi, to naukowcy cały czas szukają sposobów na jej wytwarzanie w przestrzeni kosmicznej. Jeden z pomysłów zakłada wykorzystanie do tego celu regolitu księżycowego zawierającego w sobie wystarczającą ilość lodu. Wyzwanie opracowania odpowiedniej technologii do pozyskania i oczyszczania wody podjął interdyscyplinarny zespół, w skład którego weszli specjaliści z Niemiec, Austrii, Polski i Włoch.

Projekt LUWEX („Validation of Lunar Water Extraction and Purification Technologies for In-Situ Propellant and Consumables Production”) rozpoczął się w listopadzie 2022 r. i trwał dwa lata. Pracami kierowali badacze z Niemieckiego Centrum Aeronautyki i Kosmonautyki (DLR) w Bremie. W skład grupy weszli także naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku (Niemcy) i Politechniki Wrocławskiej oraz przedstawiciele firm Liquifer Systems Group (Austria), Thales Alenia Space (Włochy) i Scanway Space (Polska).

Więcej>>

Politechnika Wrocławska © 2025