TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Centrum Zrównoważonego Rozwoju
i Ochrony Klimatu

Konkurs Polytechnica Nova rozstrzygnięty!

Data: 15.06.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
- Konkurs w wyjątkowy sposób połączył osoby z różnych jednostek i wydziałów. Towarzyszyły mu energia i ogromny entuzjazm. Widać to było zwłaszcza w projektach, gdzie swój udział oprócz pracowników mieli doktoranci i studenci. Dziękuję za każdy zgłoszony pomysł! - mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.

Wyjątkowe zaangażowanie i kreatywność twórców było widać także na etapie prezentacji i głosowania społeczności - powstawały plakaty, filmy promocyjne, dedykowane strony internetowe czy profile w mediach społecznościowych.

Laureaci i wyróżnieni

  1. Rozwój dydaktyki

W tej kategorii wygrał projekt Let’s GO, zakładający stworzenie interdyscyplinarnego laboratorium wykorzystującego narzędzia biometryczne – okulografy do doskonalenia procesu dydaktycznego na Politechnice. 

Przyznano także wyróżnienia dla projektów: Centrum Symulacji Systemów Transportowych i Kognitywistyki wykorzystującego techniki immersyjne oraz Otwartego laboratorium technik wytwarzania, magazynowania oraz energetycznego wykorzystania wodoru.

  1. Nowe technologie

Interdyscyplinarne, otwarte laboratorium centralne ATOM to projekt, który zwyciężył w obszarze wykorzystującym nowe technologie do rozwoju uczelni. Pomysł zakłada stworzenie centralnego laboratorium, w którym każdy doktorant lub pracownik naukowy będzie mógł wykonywać prace eksperymentalne w zakresie dyscyplin badających zjawiska na poziomie atomowym.

W tej kategorii przyznano również dwa wyróżnienia. Są to projekty: Badanie Miejskiego Mikroklimatu i wrażliwości na efekt Miejskiej Wyspy Ciepła obszaru Kampusu Politechniki Wrocławskiej oraz Monitoring mikrozanieczyszczeń na Kampusie Politechniki Wrocławskiej.

  1. Społeczna odpowiedzialność uczelni

Politechnika Wrocławska będzie rozwijać infrastrukturę rowerową – to z kolei zakłada zwycięski projekt w tej kategorii. Pomysł opiera się na stworzeniu nowoczesnego centrum rowerowego z serwisem, szatniami i sanitariatami oraz bezpiecznych i komfortowych dla użytkownika parkingów rowerowych.

Wyróżnienia w tej kategorii zostały przyznane projektom: Restauracja historycznej sali kinowej DKF „Politechnika” nr 329 w gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej oraz Woda deszczowa jako alternatywne źródło wody do nawadniania terenów zielonych na terenie Kampusu Politechniki Wrocławskiej.

Ważny głos całej Politechniki

Jury podkreśla różnorodność zgłoszonych pomysłów.  W 41 zakwalifikowanych do konkursu projektach znalazły się m.in. inwestycje wspierające badania naukowe, wykorzystujące wyjątkowy potencjał PWr do walki ze zmianami klimatycznymi, projekty doceniające nasze dziedzictwo materialne czy usprawniające funkcjonowanie i organizację uczelni.

Bardzo duży wpływ na ostateczny wynik konkursu miało głosowanie społeczności. To aż 30 procent oceny, jaką mogły uzyskać projekty.

Najwięcej głosów oddali pracownicy uczelni – blisko co czwarty aktywnie wyraził swoją opinię na temat zgłoszonych pomysłów. Łącznie oddano 7237 głosów.

Największe poparcie w swoich kategoriach zdobyły projekty: Otwarte laboratorium technik wytwarzania, magazynowania oraz energetycznego wykorzystania wodoru (Rozwój dydaktyki), Interdyscyplinarne, otwarte laboratorium centralne ATOM (Nowe technologie) oraz Rozwój infrastruktury rowerowej (Społeczna odpowiedzialność uczelni).

Rektor zaznacza także, że finałowa piętnastka to doskonała baza do różnych działań na uczelni, a to, że projekt nie został nagrodzony czy wyróżniony, nie przekreśla jego szans na realizację. Priorytetem są oczywiście zwycięskie pomysły. Na ich realizację uczelnia chce – przynajmniej w części – pozyskać finasowanie z zewnątrz.

- Kluczowym założeniem dla jury był wpływ ocenianych projektów na rozwój całej Politechniki. Beneficjentami pomysłu powinno być jak najwięcej studentów, doktorantów oraz pracowników  – wyjaśnia prof. Wójs. – Cieszy mnie, że rozwijając uczelnię, możemy mieć wpływ na otaczający świat: zmieniać świadomość, w nowatorski sposób kształcić studentów, dbać o klimat i zmniejszać ślad węglowy.

 

Więcej >>

Politechnika Wrocławska © 2025