TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 11.12.2020
Miejski ogród z altaną zbierającą wodę deszczową – to pomysł studentów na przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców, poprawę retencji i walkę z brakiem wody w miastach. Za swój projekt otrzymali wyróżnienie w Metropolitalnym Climathonie 2020.
Metropolitalny Climathon organizowany jest od 2015 r. przez EIT Climate-KIC i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Ma formę 24-godzinnego hackatonu klimatycznego. W związku z pandemią koronawirusa tegoroczna impreza miała formułę hybrydową, a jej głównym tematem była „Susza w mieście”.
Zmiany klimatyczne są zauważalne i już teraz pojawiają się problemy z brakiem wody. Mamy mniejsze jej ilości w rzekach i choćby przez to nie można pobierać takiej ilości wody, jaka zazwyczaj była wykorzystywana przez miasta. Dlatego tak ważna staje się retencja wody i to właśnie z tym problemem postanowili zmierzyć się uczestnicy hackatonu.
W ciągu 24 godzin musieli opracować rozwiązanie, które pozwoliłoby zatrzymać jak największą ilość wody deszczowej na danym obszarze. Zadaniami dodatkowymi było zapobieganie zjawisku suszy w mieście, zwiększenie przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców oraz umożliwienie integracji społecznej.