TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 10.06.2022
O zwycięstwo w konkursie walczyło dziesięcioro dydaktyków z sześciu wrocławskich uczelni. Po podliczeniu głosów zwycięzcą okazał się dr hab. Grzegorz Świrniak, prof. uczelni z W12. Oprócz zaszczytnego tytułu otrzyma również okolicznościowy kubek Akademickiego Radia Luz. Podobnie jak pozostała czwórka laureatów: dr hab. inż. Tomasz Malczyk z Uniwersytetu Przyrodniczego, dr Anna Brdulak z Politechniki Wrocławskiej, dr Paweł Migdał z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Jarosław Sowizdraniuk z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich. Wszyscy będą także gośćmi na antenie radia.
Muszę się dopiero oswoić z tą myślą. Czuję się zaszczycony i wzruszony, ponieważ docenili mnie studenci, dla których podejmuję codzienny trud pracy.
Gdy dowiedziałem się konkursie, zapytałem moich studentów o powody nominacji. Jeden z nich odpowiedział „za życzliwość”, a drugi dodał: „ponieważ pana wykłady są jak konferencje naukowe”. Cieszę się ogromnie, że umiem być dla nich zarówno człowiekiem, jak też i profesjonalistą. A przynajmniej bardzo się staram.
Rolę wykładowcy we współczesnej uczelni należy rozumieć bardzo szeroko, ponieważ składają się na nią takie pojęcia jak sposób komunikacji, rzetelność w przekazywaniu wiedzy, umiejętność nadawania sensu i znaczenia często abstrakcyjnym pojęciom. Do tego dochodzi refleksyjność, kreatywność i pewnie jeszcze wiele innych rzeczy.
Cechy dobrego wykładowcy najlepiej ilustruje wypowiedź prof. Kazimierza Twardowskiego, mistrza polskich humanistów, który nagrodzony przez swoich uczniów medalem „Discipulorum amor et pietas” (uczniów miłość i wdzięczne przywiązanie) powiedział ze wzruszeniem: „starałem się niestrudzenie tchnąć w Wasze dusze to, co jest najlepszą cząstką mojej duszy własnej – szczere ukochanie pracy, gorące umiłowanie prawdy i usilne dążenie do sprawiedliwości”.