TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 07.07.2022
Najwyżej punktowano autorstwo lub współautorstwo monografii naukowej, rozdziału w monografii naukowej lub artykułu naukowego, o ile zostały wydane przez wydawnictwo albo opublikowane przez czasopismo ujęte w ministerialnym wykazie.
Kandydatów do stypendiów zgłaszali do końca grudnia rektorzy uczelni oraz dyrektorzy instytutów PAN, instytutów badawczych i instytutów międzynarodowych. W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło w sumie 1 719 wniosków. Zostały ocenione przez ministerialny zespół metodą punktową, w ramach poszczególnych dyscyplin nauki i sztuki. Ostatecznie stypendia przyznano 215 osobom, w tym 37 doktorantom. Wśród nich jest sześcioro naukowców z PWr.
Dr inż. Marcin Chwała (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego)
Jego zainteresowania naukowego obejmują m.in. metody probabilistyczne w geotechnice, modelowanie przestrzennej zmienności parametrów podłoża gruntowego oraz nośność fundamentów. W swojej pracy badawczej zajmuje się rozwojem metod optymalnego rozmieszczania sondowań gruntu oraz nośnością fundamentów bezpośrednich na losowym podłożu z uwzględnieniem trzech wymiarów przestrzennych. Jest członkiem Academii Iuvenum.
Dr inż. Patrycja Łydżba (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)
Zajmuje się kwantowymi układami zamkniętymi, które dzielą się na oddziałujące i nieoddziałujące. Wśród układów oddziałujących możemy wyróżnić generyczne i całkowalne, tj. termalizujące i nietermalizujące po wyprowadzeniu z równowagi termodynamicznej. Układy generyczne mają ponadto szereg uniwersalnych cech, np. rozkład przerw energetycznych ma postać rozkładu Wignera-Dysona. Aktualnie bada, czy podobny podział można wprowadzić dla układów nieoddziałujących, jak również które z cech są uniwersalne. W tym celu analizuje spektra energetyczne, entropie splątania między podukładami, sprawdza czy elementy macierzowe obserwabli (wielkości mierzalnych) spełniają hipotezę o termalizacji stanów własnych, jak również bada ewolucję w czasie wartości oczekiwanych obserwabli.
Mgr inż. Jeonghyun Kim (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego)
Jest zainteresowania naukowe związane są z recyklingiem odpadów budowlanych. W ostatnim czasie przeprowadzono wiele opracowań dotyczących recyklingu odpadów budowlanych, ale w wielu przypadkach omówiono w nich jedynie „jednorazowe” przetworzenie odpadów. Dlatego nasz doktorant prowadzi badania wielokrotnego recyklingu odpadów betonowych w celu zbadania „prawdziwego” zrównoważonego rozwoju.
Dr Maciej Napiórkowski (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)
Zajmuje się m.in. optyką światłowodów i metodami obliczeniowymi elektromagnetyzmu. Prowadzone przez niego badania mają na celu analizę i pełne zrozumienie unikalnych zjawisk falowych zachodzących w skręconych światłowodach. Aktualnie opracowuje metody numeryczne pozwalające na dokładne wyjaśnienie zjawiska generacji modów wirowych w anizotropowych światłowodach o stopniowo narastającym współczynniku skręcenia, a także bierze udział w pracach mających na celu opracowanie przestrajalnego źródła wirów optycznych oraz superkontinuum wykorzystującego ten typ włókien.
Mgr Tomasz Weron (Wydział Matematyki)
Matematyk z wykształcenia, historyk z zamiłowania. Jego badania naukowe skupiają się wokół sieci społecznych, modelowania dynamiki opinii oraz prognozowania cen energii elektrycznej.
Dr inż. Paweł Zyblewski (Wydział Informatyki i Telekomunikacji)
Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. technologie uczenia maszynowego, rozpoznawania wzorców, zespoły klasyfikatorów oraz analizy strumienia danych. Obecnie jest jednym z członków zespołu realizującego projekt SWAROG, którego celem jest opracowanie systemu wykrywającego źródła celowej dezinformacji. Zdobył główną nagrodę w konkursie Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji na najlepszą polską pracę doktorską z zakresu AI w 2021 r.
Stypendia zostały przyznane na okres trzech lat, a ich miesięczna wysokość wynosi 5 390 zł.