TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Centrum Zrównoważonego Rozwoju
i Ochrony Klimatu

Nasi chemicy projektują specjalny katalizator do wytwarzania paliwa wodorowego

Data: 26.07.2021

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Grupa naukowców z Polski, Holandii i Hiszpanii bada procesy zachodzące w katalizatorze do produkcji paliwa wodorowego. Za pomocą zaawansowanych metod chemii obliczeniowej poszukują oni najefektywniejszej metody pozyskiwania wodoru z wody.

– Mówi się, że wodór to paliwo przyszłości, choć tak naprawdę samochody napędzane paliwem wodorowym jeżdżą już m.in. w Japonii. W Europie nie ma jeszcze zbyt rozwiniętej infrastruktury np. stacji paliwowych, najbliższa znajduje się w Berlinie – wyjaśnia dr hab. inż. Bartłomiej Szyja, prof. uczelni. Dodaje, że wodór jako paliwo jest bardzo korzystny dla środowiska. Przy jego spalaniu nie powstają zanieczyszczenia np. dwutlenkiem węgla. Jedynym produktem ubocznym procesu spalania jest woda.

Problemem jednak jest źródło wodoru – obecnie otrzymuje się go w głównej mierze w procesach przetwarzania ropy naftowej, gdzie produkt uboczny to dwutlenek węgla. “Czysta” technologia pozyskiwania takiego paliwa jest znana już od dawna – wodę można rozszczepić wykorzystując energię światła lub energię elektryczną, pod warunkiem jednak że pochodzić ona będzie ze źródeł odnawialnych.

Więcej>>

Politechnika Wrocławska © 2024