TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Centrum Zrównoważonego Rozwoju
i Ochrony Klimatu

Nasi reprezentanci w czołówce międzynarodowych zawodów łodzi solarnych

Data: 13.08.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Debiut w USA

To był pierwszy start PWr Solar Boat za oceanem. W zawodach Solar Splash rywalizowało dwanaście drużyn z całego świata, a ekipa z PWr była jednym przedstawicielem Europy. Do Springfield w stanie Ohio wybrała się ze swoją pierwszą konstrukcją Solaris I.

Łódź ma sześć metrów długości i 1,6 m szerokości. Studenci wyposażyli ją w dwanaście paneli fotowoltaicznych (zajmujących w sumie 6 m kw. powierzchni). Ładują one kilka pakietów akumulatorów litowo-fosforanowo-żelazowych znajdujących się na pokładzie łodzi. Napędza ją silnik o mocy 4,5 kW, którego pobór jest tylko nieco większy niż w przypadku siedmiu wiertarek udarowych. Łódź jest w stanie osiągnąć prędkość rzędu 30 km/h.

W ciągu ostatniego roku studenci intensywnie nad nią pracowali, dokonując modyfikacji – na podstawie wniosków ze swojego pierwszego startu w międzynarodowych zawodach

Dobry wynik na początek

Pierwsze punkty konkursowe uczestnicy zdobywali na długo przed zawodami, wysyłając organizatorom odpowiednio przygotowany raport techniczny swojej łodzi oraz wideoprezentację. Oprócz nich punktowane były też oczywiście wyniki poszczególnych konkurencji. Najwięcej (bo aż 400 punktów) można zdobyć w Endurance, następnie w Sprincie (250) i w Slalomie (100).

nagroda2.jpg

Całość rozpoczęła oczywiście inspekcja mechaniczna i elektryczna łodzi. Potem przeprowadzono kwalifikacje do konkurencji Endurance oraz Sprint, a także rywalizowano w Slalomie.

Ostatecznie to właśnie w tej pierwszej konkurencji Solaris I wypadła najlepiej. Poszczególne łodzie miały dwie godziny na wykonanie jak największej liczby okrążeń po trasie, której długość wynosiła 590 m. W dwóch próbach reprezentanci naszej uczelni przepłynęli w sumie 54 okrążenia, co dało im trzecie miejsce. W klasyfikacji generalnej, obejmującej wszystkie konkurencje, PWr Solar Boat zajął ostatecznie szóste miejsce.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszych wyników i możliwości sprawdzenia swoich umiejętności po raz pierwszy w USA – przyznaje Klaudia Szczepocka, liderka działu PR zespołu. – Dla nas to było coś zupełnie nowego, a inne drużyny przyjeżdżają tutaj od lat. Cieszymy się, że nasza zespołowa praca przynosi efekty. Każdy z nas wiedział, co ma robić i to wykonał, nawet gdy los nie sprzyjał. To właśnie zaangażowanie całej ekipy było kluczem do tak dobrych wyników – dodaje.

Jury zdecydowało się też wyróżnić ekipę z PWr w kategorii Design za najlepszą instalację elektryczną, a w kategorii Team przyznać nagrodę dla  najbardziej zgranej drużyny.

Po powrocie z zawodów członkowie zespołu zaplanowali już dalsze prace nad kadłubem łodzi. – Będziemy także rozwijać możliwości naszej łodzi w kategoriach szybkościowych. Amerykańskie łodzie okazały się zdecydowanie bardziej kompaktowe i szybsze niż nasza. Chcemy to zmienić i to jest nasz plan na przyszłą edycję – mówi Klaudia Szczepocka.

O PWr Solar Boat Team

Koło tworzy obecnie ok. 50 osób i ma stale otwartą rekrutację. Działa na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym, ale w jego składzie są także studenci z innych wydziałów – m.in. Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów oraz Wydziału Mechanicznego.

Więcej >>

Politechnika Wrocławska © 2025