TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 01.07.2022
Jak wygenerować impuls laserowy o długości równej pojedynczej oscylacji pola elektromagnetycznego? Czy możliwa jest kontrola przebiegu tak krótkiego impulsu? Współautorami publikacji odpowiadającej na te pytania są naukowcy z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów PWr. Wyniki ich badań zostały właśnie opisane w „Nature Photonics”.
Artykuł „Single-cycle infrared waveform control” powstał na podstawie wspólnych badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców z węgierskiego instytutu CMF (Center for Molecular Fingerprinting), monachijskigo Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana oraz Instytutu Max Plancka Optyki Kwantowej w Garching we współpracy z chińskim uniwersytetm Huazhong w Wuhan oraz naukowcami z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej. Trzema głównymi autorami są: dr Maciej Kowalczyk z Politechniki Wrocławskiej oraz dr Philipp Steinleitner i dr Nathalie Nagl.
Generacja i kontrola ultrakrótkich impulsów laserowych o długości pojedynczych oscylacji pola elektromagnetycznego – często nazywana syntezą laserową – została do tej pory zrealizowana jedynie w zakresie spektralnym światła widzialnego i bliskiej podczerwieni (długość fali poniżej ok. 1 μm).
Na przełomie lat 90 i dwutysięcznych naukowcy rozwijali lasery tytanowo-szafirowe, które generują impulsy laserowe o długości pojedynczych femtosekund (1 fs = 10-15 s). Źródła laserowe tego typu zrewolucjonizowały dziedzinę nauki obejmującą badania nad fundamentalnymi oddziaływaniami między światłem a materią na poziomie atomowym. Jednym z przełomowych odkryć, zrealizowanych dzięki tej technologii, była generacja pierwszych w historii attosekundowych impulsów laserowych (1 as = 10-18 s), przeprowadzona w grupie badawczej prof. Ferenca Krausza (laureata tegorocznej Nagrody Wolfa).