TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 01.02.2022
Zespół pod kierownictwem dr. hab. inż. Grzegorza Sobonia, prof. uczelni z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów zaprojektował i skonstruował laser, który umożliwia wzbudzenie fluorescencji w siatkówce oka w sposób bezpieczny dla człowieka w dwufotonowym skaningowym oftalmoskopie fluorescencyjnym.
– Chodzi o dokładniejszą obserwację procesów zachodzących w siatkówce – tłumaczy prof. Grzegorz Soboń. – To właśnie w niej i w warstwie nabłonka barwnikowego znajdują się liczne substancje fluoryzujące, w tym metabolity witamy A, które pełnią bezpośrednią rolę w procesie widzenia – dodaje.
Możliwość monitorowania i ilościowego pomiaru tych substancji otwiera nowe możliwości terapeutyczne chorób degeneracyjnych siatkówki. Kluczową rolę w możliwości ich obserwowania odgrywa źródło światła wzbudzające fluorescencję, którym jest laser femtosekundowy, a w ich konstruowaniu nasi naukowcy mają już spore doświadczenie.