TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Centrum Zrównoważonego Rozwoju
i Ochrony Klimatu

OCHRONA KLIMATU

Data: 18.02.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Profil kształcenia na specjalności Ochrona Klimatu (OK) jest odpowiedzią na rosnące znaczenie zagadnień ochrony klimatu w kreowaniu światowej, europejskiej i krajowej polityki klimatycznej. Studia dostarczają niezbędnej wiedzy w zakresie zarządzania jakością środowiska, pozyskiwania i przetwarzania danych środowiskowych, gospodarowania zasobami naturalnymi, przyczyn i metod powstrzymywania zmian klimatu oraz oceny ich skutków na rzecz poprawy skuteczności oraz efektywności działań adaptacyjnych.

Na studia zapraszamy absolwentów technicznych kierunków studiów I stopnia zainteresowanych specjalistyczną wiedzą z opisanych obszarów nauki i techniki. Interdyscyplinarność i ważność zagadnień objętych tym kierunkiem studiów powoduje, że jego ukończenie będzie znaczącym etapem w rozwoju kariery zawodowej.

PLAN ZAJĘĆ

Program nauczania został przygotowany z wykorzystaniem najnowszej wiedzy i obejmuje kwestie prawne, zarządzanie oraz wiedzę praktyczną i technologiczną. Plan zajęć przewiduje zajęcia kierunkowe (wspólne dla specjalności OK i GOZ) oraz specjalnościowe i wybieralne. Zakres kursów specjalnościowych OK obejmuje zagadnienia:

  • oceny stanu środowiska naturalnego (z uwzględnieniem nowoczesnych metod pomiarowych i przy zastosowaniu narzędzi GIS w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych środowiskowych),
  • diagnozowania przyczyn i skutków zamian klimatu (w tym bilansowanie i ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, zarządzanie, adaptacja, modelowanie i ocena zmian klimatu, a także zagadnienia dotyczące środowiskowych zagrożeń zdrowia),
  • zrównoważonego gospodarowania wodami naturalnymi (w tym zagadnienia dotyczące rewitalizacji i modelowania zmian jakości wód),
  • zarządzania środowiskiem i operatów środowiskowych.

Ponadto, na drugim semestrze studiów, w ramach wybieralnego bloku specjalistycznego, studenci OK mogą rozszerzyć swoją wiedzę o zagadnienia dotyczące LCA i ekoprojektowania lub bioinżynierii. Kursy dotyczące analizy cyklu życia w połączeniu z ekoprojektowaniem dostarczają wiedzy niezbędnej w procesie projektowania zrównoważonych środowiskowo produktów i systemów oraz oceny wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne. W ramach drugiego z dostępnych pakietów kursów wprowadzana jest innowacyjna wiedza dotycząca bioinżynierii środowiska i monitoringu biologicznego, jako kluczowych zagadnień zarówno w procesach ochrony klimatu, jak i gospodarki o obiegu zamkniętym. 

Więcej>>

Politechnika Wrocławska © 2024