TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 17.03.2022
W dawnym hipermarkecie w Chełmie i w salach BWA na dworcu Wrocław Główny w kilkadziesiąt godzin stanęły systemy przegród zapewniające namiastkę prywatności odpoczywającym tam uchodźcom z Ukrainy. Zbudowali je studenci pod okiem światowej sławy architekta Shigeru Bana oraz naukowców z Politechnik Wrocławskiej i Lubelskiej.
Paper Partition System, czyli system papierowych przegród japoński architekt Shigeru Ban zaprojektował w 2004 roku po trzęsieniu ziemi w regionie Niigata. Dawały odrobinę prywatności tysiącom osób, które straciły wówczas dach nad głową i zmuszone były do szukania schronienia w dużych halach przygotowanych dla ofiar trzęsienia.
Kolejne wersje przegród pomagały m.in. osobom, których domy zostały zniszczone przez trzęsienia ziemi w Fukuoka w 2008 r. oraz trzęsienia ziemi i tsunami w regionie Tohoku w Japonii w 2011 r. Teraz z tego rozwiązania mogą korzystać osoby uciekające do Polski z Ukrainy.