TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Centrum Zrównoważonego Rozwoju
i Ochrony Klimatu

Polskie uczelnie decydują się na prąd z poznańskiej ITPOK

Data: 04.12.2020

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Reprezentowane przez Politechnikę Wrocławską konsorcjum 13 polskich uczelni będzie od 2021 r. zasilane wyłącznie energią pochodzącą z termicznego spalania odpadów.

itpok.jpgUmowę na dostarczenie uczelniom niemal 100 tys. MWh energii podpisała z końcem listopada wrocławska firma Energia Polska sp. z o.o. Świadectwa pochodzenia firma uzyskała z Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) w Poznaniu, zarządzanej przez spółkę SUEZ Zielona Energia.

Istniejąca od 2016 r. poznańska ITPOK to druga pod względem mocy przerobowych spalarnia odpadów w Polsce (największa jest w Krakowie). Każdego roku przyjmuje ona ponad 200 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych. W 2019 roku wytworzyła ponad 110 tys. MWh energii elektrycznej i ponad 320 tys. GJ energii cieplnej.

Jak działa instalacja termicznego przekształcania odpadów? Zobacz grafikę.
- W naszych instalacjach odzyskujemy odpady, przekształcając je w nowe zasoby. Dostarczamy paliwa alternatywne dla cementowni, a energię elektryczną i ciepło z Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Poznaniu odpowiednio do krajowego systemu elektroenergetycznego i do miejskiej sieci ciepłowniczej. Jestem dumny, że teraz do grona odbiorców dołącza również świat nauki i polskie uczelnie - komentuje André Lemlyn, prezes zarządu Grupy SUEZ w Polsce.
Politechnika Wrocławska © 2024