TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Centrum Zrównoważonego Rozwoju
i Ochrony Klimatu

Pomożemy w odbudowie Ukrainy

Data: 20.04.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Odbudowa Ukrainy po zakończeniu wojny będzie olbrzymim wyzwaniem wymagającym nie tylko ogromnych nakładów finansowych, ale też stworzenia odpowiednich wytycznych, które pozwolą dostosować infrastrukturę miast do współczesnych standardów społecznych i środowiskowych. Współpracę w tym zakresie zadeklarowali naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, którzy w tej sprawie spotkali się m.in. z przedstawicielkami ukraińskiego parlamentu.

W rozmowach uczestniczyły deputowane Rady Najwyższej Ukrainy Tetyana Tsyba, członkini Komisji Rady Najwyższej Ukrainy ds. Polityki Społecznej i Ochrony Praw Kombatantów, Olena Kryvoruchjina, wiceprzewodnicząca Komitetu Rady Najwyższej Ukrainy ds. Polityki Środowiskowej i Zarządzania Przyrodą, Tetyana Ryabukha, członkini Komisji Rady Najwyższej Ukrainy ds. Polityki Humanitarnej i Informacyjnej, a także przedstawiciele ukraińskiej fundacji „Czyści Sercem”, radni ukraińskiego miasta Niemirów oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Gospodarzami ze strony Politechniki Wrocławskiej byli dr inż. hab. Bartosz Kaźmierczak, prof. uczelni, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska oraz dr inż. Wawrzyniec Zipser, prodziekan ds. studenckich i współpracy z otoczeniem Wydziału Architektury.

Uniwersalny model

Spotkanie z ukrainską delegacją - zdjęciePodczas spotkania omawiano m.in. stworzenie metod projektowania i pomoc w przygotowaniu modelu odbudowy przykładowego miasta w Ukrainie, które zostało zniszczone w trakcie działań wojennych.

– Cześć miast została zniszczona do tego stopnia, że nie ma czego odbudowywać, całą infrastrukturę miejską trzeba zbudować od nowa. Co więcej, miejscami zniszczenia są tak poważne, że Ukraińcy rozważają, czy budowa nie powinna polegać na wzniesieniu nowego miasta w sąsiedztwie zniszczonych miejscowości – mówi prof. Bartosz Kaźmierczak.

Dlatego opracowanie odpowiednich koncepcji odbudowy zniszczonych miast jest tak ogromnym wyzwaniem, które zaangażuje potencjał naukowy wielu wydziałów PWr. Zakres prac obejmie m.in. kwestie związane z urbanistyką, projektowaniem ujęć wody, infrastrukturą podziemną miast, energooszczędnym budownictwem, a także komunikacją, energetyką czy elektromobilnością. Odbudowane miasta mają być przyjazne środowisku i mieszkańcom.

– Budowanie od podstaw pozwoli na stworzenia miast zrównoważonych, wykorzystujących błękitno-zieloną infrastrukturę czy nowoczesne rozwiązania transportowe, a także synergicznych energetycznie. Miasta takie będą odporne na zmianę klimatu, a koszty ich utrzymania będą relatywnie niewielkie – tłumaczy prof. Bartosz Kaźmierczak.

Na początek deszczówka

Pierwszym wspólnym projektem, którym zajmą się naukowcy z Wydziału Inżynierii Środowiska, będzie opracowanie atlasu opadów deszczu dla terenu Ukrainy, który pozwoli na projektowanie systemów odwodnieniowych ukraińskich miast zgodnie z europejskimi normami i dla zmieniających się wraz z klimatem sum i charakteru opadów. Do pracy nad tym projektem nasi naukowcy chcą także zaprosić ukraińskich badaczy i studentów.

– Doświadczenia Polski i innych krajów UE pokazały, że zmiany klimatu wpływają m.in. na intensywność opadów deszczowych i powodują coraz częściej powodzie miejskie. Projektowanie bezpiecznych systemów odwodnieniowych nie jest możliwe bez miarodajnych informacji o intensywności opadów deszczowych. Zadeklarowaliśmy, że przygotujemy taki atlas bez zaangażowania środków finansowych ze strony Ukrainy, a strona ukraińska zobowiązała się do dostarczenia nam wszystkich danych źródłowych koniecznych do jego opracowania – wyjaśnia prof. Bartosz Kaźmierczak.

W trakcie spotkania przedstawicielki Rady Najwyższej Ukrainy zadeklarowały, że Politechnika Wrocławska stanie się centralnym hubem łączącym środowiska naukowe Polski i Ukrainy w zakresie projektowania odbudowy zniszczonych miast i ich infrastruktury.

Więcej >>

Politechnika Wrocławska © 2024