TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 01.07.2022
Nasz wybitny badacz z Wydziału Chemicznego, prof. Marcin Drąg został wybrany na członka korespondenta Polskiej Akademii Umiejętności (PAU). W tej prestiżowej organizacji naukowej będzie działał w ramach Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych.
Oprócz prof. Marcina Drąga w PAU działają już także inni nasi naukowcy z Wydziału Chemicznego PWr: prof. Marek Samoć i prof. Henryk Górecki – także na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych.
Kieruje Katedrą Chemii Biologicznej i Bioobrazowania na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Od początku pandemii zajmował się badaniami nad strukturą koronawirusa SARS-CoV-2. Badał enzymy proteolityczne (proteazy), które odpowiadają za rozwój większości chorób cywilizacyjnych. Stworzył unikalne laboratorium obrazowania, w którym wraz ze swoim zespołem rozpracował kluczowy enzym koronawirusa SARS-CoV-2 i otworzył tym samym drogę do powstania leku na COVID-19. W 2020 roku nasza uczelnia podpisała porozumienie z japońską firmą Peptide Institute Inc. na dystrybucję związków chemicznych opracowanych w laboratorium prof. Marca Drąga,
O przełomowych wynikach badań jego zespołu można było przeczytać w dwóch prestiżowych publikacjach w „Science Advances” oraz „Nature Chemical Biology”.
Na swoim koncie prof. Drąg ma już dziewięć patentów i blisko 110 prac naukowych opublikowanych w najwyższej klasy czasopismach. Jest laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, tzw. polskiego Nobla za rok 2019. W 2020 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Nagrodę Naukową Wrocławia.
Pracował na uczelniach we Włoszech, Austrii, Francji i w Stanach Zjednoczonych. Jest związany z prestiżowym Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w Kalifornii.