TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Centrum Zrównoważonego Rozwoju
i Ochrony Klimatu

ProtoLAB: studenckie konstrukcje z ekologicznych materiałów

Data: 09.09.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Studenci w trakcie warsztatów w Czasoprzestrzeni - zdjęcieProtoLAB to interdyscyplinarny projekt prowadzony wspólnie przez naukowców z Wydziału Architektury i Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. Forma zajęć zaczerpnięta została z najlepszych europejskich uczelni takich jak TU Delft czy TU Darmstadt. Daje on młodym ludziom możliwość przejścia całego cyklu tworzenia formy architektonicznej – od wymyślenia idei, przez przygotowanie projektu, aż po jego realizację.

Zajęcia są realizowane na PWr od 2018 roku. Do tej pory dzięki nim powstał m.in. pawilon poświęcony Zbigniewowi Herbertowi, Pawilon Wolności – prezentowany na terenie dawnej Zajezdni Dąbie, czy mobilne domy o powierzchni do 35 m kw.

– To w pewnym stopniu kontynuacja letnich szkół architektury, w trakcie których studenci projektowali, a następnie realizowali swoje pomysły. Chcieliśmy odświeżyć tę formułę i połączyć ją z kursem prowadzonym na W1 i W2, a dodatkowo z letnimi warsztatami – mówi dr inż. arch. Jerzy Łątka z Wydziału Architektury. – W tym roku zmieniliśmy nieco formułę m.in. ze względu na pandemię, która nauczyła nas nowych metod przekazywania wiedzy, dlatego etap projektowy miał formułę online – dodaje.

Wyzwania i nowe umiejętności

Studenci w trakcie warsztatów w Czasoprzestrzeni - zdjęcieTegoroczny warsztaty odbywają się pod hasłem „re:cultivation”, które odnosi się m.in. do fenomenu społecznych przestrzeni w postaci ogródków działkowych i do zieleni, która stopniowo pojawia się w miastach.

– Z drugiej strony w języku angielskim cultivation oznacza również zdobywanie nowych umiejętności, rozwijanie swojej osobowości. To właśnie podczas tych zajęć studenci mają szansę nauczyć się obsługi narzędzi budowlanych i – co jest najcenniejsze – rozwiązywania pojawiających się w trakcie pracy problemów inżynieryjnych – wyjaśnia dr Jerzy Łątka.

Z kolei przedrostek „re” odnosi się to zasady 5R (re-fuse, re-duce, re-use, re-purpose and re-cycle), która jest promowana podczas prac projektowych i budowlanych. W pracy nad projektami studenci korzystają bowiem z ekologicznych materiałów takich jak papier czy juta.

Najpierw projekt, później wykonanie

Studenci w trakcie warsztatów w Czasoprzestrzeni - zdjęcieZajęcia zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszym z nich były warsztaty projektowe prowadzone w formule online w drugiej połowie lipca. Dzięki dofinansowaniu z programu Spinaker realizowanemu przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej wzięli w niej udział studenci z całego świata.

– W sumie utworzyliśmy osiem grup, z czego dwie od samego początku pracowały nad projektami w formie online. Studenci z sześciu pozostałych zespołów przygotowali natomiast projekty wykonawcze, przyjechali do Wrocławia i od poniedziałku nad nimi pracują – wyjaśnia dr Jerzy Łątka.

Warsztaty trwają w „Czasoprzestrzeni”, w dawnej Zajezdni Dąbie i w sumie uczestniczą w nich 43 osoby – studenci i tutorzy – z Polski, Turcji, Ukrainy, Brazylii, Hiszpanii, Portugalii i Francji.

Meble, pawilon i projekt specjalny

Studenci w trakcie warsztatów w Czasoprzestrzeni - zdjęcieWśród powstających projektów są m.in. meble i elementy tworzące przestrzeń do spotkań społecznych dla Zespołu Szkół Integracyjnych nr 6 we Wrocławiu czy pawilon herbaciany.

– Udział w warsztatach to świetna okazja, by zrealizować swój pomysł. Wymaga to zupełnie innego podejścia do projektowania i mierzenia się z pojawiającymi na bieżąco wyzwaniami. Uczymy się też od profesjonalistów, jak używać sprzętu do obróbki i wykorzystywać materiały ekologiczne – mówi Sara Korżyńska z Wydziału Architektury PWr.

Jeden z zespołów pracuje nad projektem specjalnym we współpracy ze światowej sławy japońskim architektem Shigeru Banem. To model jednostki pomocowej przeznaczonej dla uchodźców wewnętrznych w Ukrainie i tych, którzy obecnie przebywają w Polsce albo dla osób, które w przyszłości będą odbudowywały kraj po wojnie. W prace zaangażowani są także studenci z Koła Naukowego PWr Innspace oraz PWr Solar Boat Team.

– Studenci prowadzą eksperymenty materiałowe na bazie wcześniej stworzonego projektu. W przyszłości chcemy wybudować prototyp takiej jednostki pomocowej, który stanie na terenie „Czasoprzestrzeni”. Mamy nadzieję, że Shigeru Ban będzie mógł go zobaczyć, gdy 27 września odwiedzi Politechnikę Wrocławską. W planach jest bowiem uruchomienie szerszej produkcji takich schronień – tłumaczy dr Jerzy Łątka.

Wszystkie projekty będzie można zobaczyć już w niedzielę, 14 sierpnia, w godz. 11.00-15.00 na terenie „Czasoprzestrzeni” (ul. Tramwajowa 1-3). Prezentacja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych.

Więcej >>

Politechnika Wrocławska © 2024