TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Centrum Zrównoważonego Rozwoju
i Ochrony Klimatu

Razem na straży bezpieczeństwa publicznego

Data: 02.06.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Cezary Przybylski - zdjęciePreambułę w sprawie powołania jednostki podpisali w środę prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr, Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego, Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, Grzegorz Dzik, przewodniczący Rady Zachodniej Izby Gospodarczej – Pracodawcy i Przedsiębiorcy oraz przedstawiciele film i instytucji – partnerzy Makroklastra.

– Świat zmaga się obecnie z wieloma zagrożeniami bezpieczeństwa publicznego. Dynamiczny rozwój cywilizacyjny i technologiczny, niestabilna sytuacja gospodarcza, niepokoje społeczne, pandemie czy wreszcie wojny. W czasach, gdy wiedza i informacja stają się najcenniejszym towarem jesteśmy szczególnie narażeni na cyberataki, a cyberbezpieczeństwo staje się priorytetem – mówił prof. Arkadiusz Wójs. – Odpowiedzią na te wyzwania jest właśnie powołanie Makroklastra – podkreślił.

Celem klastra jest m.in. identyfikowanie newralgicznych obszarów i potrzeb bezpieczeństwa publicznego, kreowanie nowych kierunków rozwoju technologii w bezpieczeństwie publicznym, łączenie twórców i dostawców z odbiorcami innowacyjnych technologii bezpieczeństwa publicznego oraz inicjowanie, aplikowanie i realizacja wspólnych projektów badawczych.

Prof. Arkadiusz Wójs - zdjęcie– Klaster skupia w jednym miejscu naukę, biznes i samorządy, a więc te wszystkie podmioty, które są odpowiedzialne za to, żeby mieszkańcom Dolnego Śląska żyło się bezpieczniej – zaznaczył Cezary Przybylski. – Trzeba pamiętać, że zagrożenia w cyberprzestrzeni dotyczą nie tylko pojedynczych osób, lecz także różnego rodzaju instytucji. Pomysł utworzenia Makroklastra nabiera też nowej wartości w kontekście tego, co dzieje się obecnie za naszą wschodnią granicą – dodał marszałek.

O strukturze i planach rozwoju jednostki opowiedział prof. Tadeusz Więckowski z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. Makroklaster podzielony zostanie na grupy robocze działające w obszarach:

  • bezpieczeństwo energetyczne – działania będą związane m.in. z analizą i rozwiązywaniem potrzeb gospodarki w zakresie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, pracy sieci elektroenergetycznej czy bezpieczeństwa systemów automatyki przemysłowej,

  • cyberbezpieczeństwo – grupę będzie tworzył działający już na PWr Dolnośląski Klaster Cyberbezpieczeństwa, który skupi się m.in. na identyfikowaniu i zaspokajaniu potrzeb gospodarki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa informatycznego,

  • bezpieczeństwo środowiska naturalnego – zadania grupy będą oscylowały m.in. wokół technologii zarządzania odpadami, ochrony wód i atmosfery czy wsparcia innowacji technologicznych w zakresie instalacji sanitarnych,

  • bezpieczeństwo społeczne – zadania w tej grupie będą związane m.in. z zapewnieniem dostaw energii, wody i gazu, ochronę obiektów historycznych czy rozwój technologii związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy,

  • bezpieczeństwo techniczno – infrastrukturalne – prace realizowane w tym obszarze mają m.in. poprawić konkurencyjność takich branż jak np. aeronautyka, motoryzacja, budownictwo, przemysł chemiczny poprzez rozwój technik sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i data mining.

Więcej>>

Politechnika Wrocławska © 2025