TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Centrum Zrównoważonego Rozwoju
i Ochrony Klimatu

Rośliny potrzebują skutecznych i bezpiecznych bionawozów

Data: 13.04.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Mikroorganizmy mają ogromny wpływ na żyzność gleby. Jak je najskuteczniej wprowadzać do środowiska glebowego, a przy tym „zachęcić” roślinę do większego wzrostu? Badania nad działaniem bionawozów z wykorzystaniem odpadów rolno-spożywczych prowadzi dr hab. inż. Agnieszka Saeid z Wydziału Chemicznego.

Badaczka rozpoczęła projekt naukowy, który jest finansowany w ramach grantu Sonata Bis Narodowego Centrum Nauki.  Realizuje go wspólnie z grupą badawczą Fizjologii Stresu Roślin z Cypryjskiego Uniwersytetu Technologicznego. Naukowcy będą testować różne metody wprowadzania bionawozów do gleby i obserwować ich wpływ na rośliny.

Pożyteczne drobnoustroje

– Wiemy, że mikroorganizmy pełnią ważną rolę w systemie glebowym. To one odpowiadają za transport takich pierwiastków jak węgiel, azot czy fosfor. Przyczyniają się do zmian w procesach glebotwórczych, rozkładają i mineralizują materię organiczną. Zapobiegają erozji i zabezpieczają glebę przed przesuszeniem. Oczyszczają też grunt, biorąc udział w rozkładzie pestycydów czy antybiotyków. Pomagają również roślinom – łagodzą im brak wody i składników odżywczych – wyjaśnia dr Agnieszka Saeid.

Więcej>>

Politechnika Wrocławska © 2024