TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 02.04.2022
Wolontariusze z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji założyli grupę tłumaczy, którzy wspierają lekarzy w kontakcie z pacjentami pochodzącymi z Ukrainy. Pomóc może każdy, kto zna język polski oraz ukraiński lub rosyjski.
W związku z wojną w Ukrainie do Polski przybyło już ponad 2 mln osób uciekających przed grożącym im niebezpieczeństwem. Przebywając w naszym kraju, mogą korzystać z pomocy medycznej w szpitalach i przychodniach, ale sporym problemem jest bariera językowa.
– Dotarły do nas informacje ze środowiska medycznego, że w związku z pojawieniem się dużej grupy uchodźców z Ukrainy narastają trudności w komunikacji na linii pacjent-lekarz. W przypadku kwestii zdrowotnych może stanowić to spory problem, dlatego w porozumieniu z naszymi studentami i pracownikami z Ukrainy uznaliśmy, że dobrze byłoby stworzyć grupę wolontariuszy, którzy pomagaliby w takim kontakcie – mówi dr hab. inż. Paweł Wachel, prof. uczelni, prodziekan ds. studenckich na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji.