TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Centrum Zrównoważonego Rozwoju
i Ochrony Klimatu

„Ulopolis” – nowoczesne technologie pomogą pszczołom

Data: 07.07.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Znaczenie pszczół dla człowieka i środowiska przyrodniczego trudno jest przecenić. Niestety, od pewnego czasu obserwuje się systematyczne zmniejszanie populacji tych pożytecznych owadów. Zjawisko to ze szczególną intensywnością występuje w Europie i USA.

Tradycyjne metody walki z masowym wymieraniem pszczoły miodnej są tylko w ograniczonym stopniu pomocne. Stąd, w wielu ośrodkach badawczych, podejmowane są różnego rodzaju prace nad nowymi strategiami pozwalającymi uratować ten gatunek owadów. W te działałania wpisuje się również Politechnika Wrocławska, a szczególnie Wydział Inżynierii Środowiska.

Zaczęło się od pewnego projektu

Ule na budynku C-6 - zdjęcieW 2017 r. Wydział Inżynierii Środowiska i Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe przystąpiły do realizacji projektu finansowanego ze środków NCBiR, w ramach programu badawczego BIOSTRATEG. Jego celem było opracowanie innowacyjnych, inteligentnych narządzi monitorujących występowanie zgnilca złośliwego (amerykańskiego) oraz podwyższonego poziomu porażenia Varroa destructor w rodzinach pszczoły miodnej.

Projekt zakończył się pomyślnie w 2021 roku, a jego efektem były prototypy detektorów tych dwóch bardzo niebezpiecznych chorób pszczoły miodnej.

– Częste rozmowy z pszczelarzami utwierdziły nas w przekonaniu, że współczesne pszczelarstwo bardzo potrzebuje nowoczesnego sprzętu technicznego, który usprawniłby gospodarkę pasieczną – mówi dr hab. Andrzej Szczurek, prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Środowiska.

Więcej>>

Politechnika Wrocławska © 2025