TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Centrum Zrównoważonego Rozwoju
i Ochrony Klimatu

Umowa ws. kształcenia specjalistów od energetyki jądrowej. PWr wśród sygnatariuszy

Data: 02.02.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Porozumienie zawarto 31 stycznia w Warszawie. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej na terenie naszego kraju powstaną dwie elektrownie jądrowe składające się z trzech reaktorów. Rozpoczęcie budowy pierwszego zaplanowano na rok 2026, uruchomienie na rok 2033, a oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni w 2043 rok.

Dodatkowo Orlen Synthos Green Energy planuje w Polsce budowę kilkudziesięciu małych reaktorów jądrowych, które mają powstać przed końcem 2029 r. Dlatego właśnie kształcenie specjalistów w tej dziedzinie to jedno z najważniejszych wyzwań dla rozwoju technologii jądrowej w Polsce.

obajtek_wojs.jpgUmowa zakłada opracowanie programu kształcenia na kierunku energetyka jądrowa oraz organizację i uruchomienie studiów I i II stopnia o profilu ogólnoakademickim na tym kierunku od roku akademickiego 2023/2024 (na Politechnice Wrocławskiej trwa już rekrutacja na studia magisterskie – energetyka jądrowa).

Oprócz prof. Arkadiusza Wójsa, rektora PWr, Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki oraz Daniela Obajtka, prezesa PKN Orlen umowy podpisali także rektorzy pięciu uczelni technicznych:

To właśnie na tych uczelniach kształceni będą nie tylko specjaliści od technik jądrowych, lecz także eksperci odpowiedzialni za infrastrukturę krytyczną, automatykę i robotykę. Dla tej gałęzi przemysłu potrzebni będą także chemicy, inżynierowie elektrycy, specjaliści technologii chemicznych, specjaliści ds. bezpieczeństwa i ochrony środowiska, cyberbezpieczeństwa, naukowcy oraz służby reagowania kryzysowego.

750x96_v2.png

W trakcie konferencji prasowej Przemysław Czarnek zwrócił także uwagę na konieczność współpracy nauki i biznesu, która jest niezbędna do obustronnego rozwoju. Podkreślił, że energetyka niskoemisyjna jest jednym z kluczowych wyzwań dla gospodarki w Polsce. Dodał, że potrzebne są także pogłębione badania naukowe związane z energetyką jądrową.

– Stworzymy oddzielny program rozwoju energetyki jądrowej, badań nad energetyką jądrową po to, żeby Polska miała nie tylko inżynierów, ale też wiodących na świecie naukowców zajmujących się energetyką jądrową – dodał minister.

Służyć temu będą m.in. granty przekazywane w ramach Akademii Kopernikańskiej.

Więcej >>

Politechnika Wrocławska © 2024