TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 02.02.2023
Głównym celem projektu wsparcie akademickiej wspólnoty Ukrainy poprzez zaangażowanie instytucji partnerskich w regularne działania w ramach programu UNITE! Erasmus+, w obszarze roboczym „ An Open Innovation Community for the Green Transition”, którego liderem jest nasza uczelnia. Drugim, równie ważnym założeniem jest nawiązanie stałej współpracy pomiędzy ukraińskimi uniwersytetami a siecią Unite!, co stanowić będzie ułatwienie w procesie odbudowy kraju po zakończeniu konfliktu wojennego oraz będzie stanowić ważny krok w procesie integracji z Unią Europejską.
– Realizacja projektu stanowi kamień milowy na drodze współpracy pomiędzy Uniwersytetem Europejskim a uczelniami z Ukrainy – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. – Cieszę się, że to właśnie PWr może odegrać ważną rolę w ułatwianiu naszym ukraińskim kolegom współpracy z konsorcjum, a co za tym idzie z partnerami z całej Europy. Traktujemy to działanie jako wyraz solidarności z ukraińską wspólnotą akademicką w tym wyjątkowo trudnym czasie.
Sieć reprezentuje m.in. Andreas Winkler, sekretarz generalny Unite! W spotkaniu (25-28 stycznia) udział wezmą także władze Politechniki Wrocławskiej. Uczestnicy będą się zajmować opracowaniem i zatwierdzeniem planu pracy w ramach projektu.
– Współpraca z akademicką wspólnotą Ukrainy oznacza duże możliwości dla naszego sojuszu i ma istotne znaczenie polityczne. - mówi Andreas Winkler. – Dzisiejsze spotkanie jest ważne także dlatego, że pozwoli nam ono omówić wspólnie plan współpracy oraz wsparcia w obszarze ekologii i zielonej transformacji, który będzie miał kluczowe znaczenie w procesie odbudowie Ukrainy.
Projekt opiera się na czterech głównych zadaniach.
Pierwszym z nich jest opracowanie zielonych standardów dla ukraińskich uczelni w zakresie kształcenia i działalności badawczej w obszarze nauk inżynieryjno-technicznych oraz wypracowanie lokalnej ich wersji uwzględniającej specyfikę ukraińskich uczelni.
Drugie zadanie dotyczy opracowania modelu zielonego kampusu oraz wdrożenie standardów w obszarze działalności naukowo-dydaktycznej i funkcjonowania kampusu.
Kolejnym zadaniem jest realizacja 2-tygodniowego kursu „Zielone technologie dla rozwoju społeczeństwa Ukrainy”, w którym udział wezmą z jednej strony studenci z uczelni ukraińskich, z drugiej zaś dydaktycy z uczelni zrzeszonych w sojuszu Unite! Kurs obejmie zagadnienia z dyscyplin, które będą miały zastosowanie w procesie odbudowy i modernizacji przemysłu oraz infrastruktury Ukrainy.
Ostatnie zadanie to opracowanie i wdrożenie systemu mikro poświadczeń dla ukraińskich studentów w zakresie powiązanym tematycznie z zieloną transformacją.
W projekcie udział wezmą następujące ukraińskie uczelnie:
Projekt uzyskał finansowanie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w kwocie 882 446 zł. Będzie realizowany do 31 grudnia 2023 roku.