TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Centrum Zrównoważonego Rozwoju
i Ochrony Klimatu

Wydział Medyczny o krok bliżej

Data: 24.12.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

– To kolejny krok na drodze do budowania nowej wielkiej politechniki wzorowanej na najlepszych europejskich uczelniach. Będzie ona oparta na takich filarach jak badania podstawowe, nauki techniczno-inżynieryjne oraz medycyna, czyli nauka zajmującą się najbardziej złożonym układem, jakim jest ludzki organizm – mówił prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. – Dzięki tej współpracy nasza uczelnia będzie zarówno kształcić, jak i zatrudniać lekarzy. Medycyna dołącza też do grona dyscyplin, które są we Wrocławiu dostępne na różnych uczelniach, podobnie jak fizyka, chemia czy zarządzanie – dodał.

Podpisanie umowy - zdjęcieOtwarcie nowego wydziału to również odpowiedź na brak kadry medycznej, z którym borykają się szpitale. Ponadto kandydaci na studia zyskają większą możliwość wyboru wymarzonego kierunku, a kadra akademicka będzie miała możliwość prowadzenia interdyscyplinarnych badań naukowych.

Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego zwrócił uwagę, że trudno sobie wyobrazić współczesną medycynę bez towarzyszącej jej myśli inżynierskiej.

– Impuls rozwoju nowych technologii musi wyjść od medyków, a rolą inżynierów jest określenie i realizacja przedstawionych pomysłów. Jestem przekonany, że poparcie dla podpisanego dzisiaj porozumienia i bliskiego otwarcia Wydziału Medycznego będzie rosło. Najważniejsza w tym aspekcie jest współpraca, bo tylko dzięki niej nasze szpitale będą się dalej rozwijały – podkreślił marszałek.

Kształcenie na Wydziale Medycznym będzie prowadzone we współpracy z siedmioma wrocławskimi szpitalami. W czwartek umowy na PWr podpisali:

  • dr n. med. Dominik Krzyżanowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu,
  • dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor naczelny Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu
  • Katarzyna Kapuścińska, dyrektor Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu,
  • płk dr n. med. Wojciech Tański, komendant 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu,
  • dr inż. Agnieszka Chrobak, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. A. Falkiewicza we Wrocławiu,
  • prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu,
  • Anna Farmas, dyrektor zarządzająca Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi – Medinet.

mk1_6053.jpgWspółpracę z naszą uczelnią zadeklarował również dyrektor Dolnośląskiego Centrum Medycznego Dolmed. Umowa z tą placówką zostanie sfinalizowana w ciągu najbliższych tygodni. 

– Od samego początku wspieraliśmy ten projekt, bo uważamy, że przyniesie on wiele korzyści dla całego naszego regionu. Dotychczas nasi lekarze, którzy chcieli prowadzić badania naukowe, szukali połączeń ze światem Politechniki, a współpraca w tym zakresie była spontaniczna. Podpisane porozumienie pozwoli to usystematyzować, a długofalowa współpraca pozwoli na rozwój medycyny na Dolnym Śląsku – zaznaczył Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

To właśnie lekarze ze stopniami i tytułami naukowi zatrudnieni w dolnośląskich szpitalach w znacznej mierze będą stanowić kadrę naukową Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej.

Zgodę na prowadzenie kierunku lekarskiego musi wydać minister edukacji i nauki. Obecnie uczelnia kończy przygotowywać wniosek w tej sprawie, który zostanie złożony w pierwszych dniach stycznia.

Więcej >>

Politechnika Wrocławska © 2024