TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 13.08.2023
Projekt będzie prowadzony na Wydziale Mechanicznym przez zespół Innomanu, w skład którego wchodzą dr inż. Mariusz Cholewa, dr inż. Joanna Helman, dr inż. Maria Rosienkiewicz, dr inż. Mateusz Molasy oraz w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości PWr kierowanym przez dr inż. Annę Górecką.
Inicjatywa „Deep Tech talents” Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii stanowi kluczowy element strategicznego planu innowacji EIT na lata 2021–2027. Jej celem jest wsparcie instytucji szkolnictwa wyższego w szkoleniu miliona talentów z obszaru technologii zaawansowanych w nadchodzących latach.
Program oferuje wyspecjalizowaną wiedzę, coaching oraz dostęp do ekosystemu innowacji EIT, a także finansowanie. To odpowiedź na brak odpowiedniej liczby wykwalifikowanych pracowników w Europie, niezbędnych do skutecznego wykorzystania nowych technologii, wspierając jednocześnie transformację cyfrową i zrównoważony rozwój.
Do tegorocznej, trzeciej już edycji konkursu EIT HEI, zgłosiło się 48 konsorcjów reprezentujących ponad 518 organizacji z całej Europy. Ostatecznie dofinansowanie otrzymało 16 projektów, w tym inicjatywa „Deetechtive”, której liderem i pomysłodawcą jest zespół Innomanu oraz dr inż. Anna Górecka.
W konkursie nasza uczelnia otrzymała grant w wysokości 750 tys. euro. Projekt potrwa do czerwca 2024 r. Oprócz zespołu z Wydziału Mechanicznego oraz AIP PWr w projekcie uczestniczyć będą Holon Institute of Technology (Izrael), University of Genoa (Włochy), EPF School of Engineering (Francja), Centria University of Applied Sciences (Finlandia) i Instytut Transferu Technologii (Polska).
– Deetechtive zamierza przekształcić każdą uczestniczącą w projekcie uczelnię w uniwersytet o znacznie zwiększonych zdolnościach w zakresie przedsiębiorczości i innowacyjności opartych o Deep Technology oraz zwiększyć ich wpływ na otaczające ekosystemy – wyjaśnia dr inż. Mariusz Cholewa.
Deetechtive planuje:
– Stoimy w obliczu poważnej zmiany sposobu, w jaki ludzie pracują, wprowadzają innowacje i uczą się. Jest to spowodowane nie tylko erą Przemysłu 4.0 i rozwojem mediów społecznościowych, ale także ogromną transformacją systemów edukacji i pracy, jaką przyniosła pandemia COVID-19. Unikalne podejście Deetechtive opiera się zatem na rozwiązaniach Deep Tech’owych otwartych innowacjach, ekonomii współdzielenia i społecznościowym rozwoju produktów – dodaje dr inż. Maria Rosienkiewicz.
Projekt Deetechtive będzie składał się z sześciu akcji:
– Podczas prowadzenia projektu będziemy korzystać z rezultatów wypracowanych w ramach innych międzynarodowych inicjatyw realizowanych przez nasz zespół m.in. z platformy ideaup.pwr.edu.pl, oferującej asynchroniczny program szkoleniowy w zakresie otwartych innowacji i przedsiębiorczości, opracowanej w projekcie Ideation oraz platformy synergyplatform.pwr.edu.pl dedykowanej otwartym innowacjom dla przemysłu i środowiska akademickiego, która powstała w projekcie Synergy, a także rozwiązań związanych z tworzeniem sieci współpracy opracowanych w ramach projektu Nuclei – tłumaczy dr inż. Joanna Helman.
Dr inż. Mateusz Molasy podkreśla, że projekt Deetechtive pozwoli także na kontynuację badań nad modelami wspierającymi rozwój otwartych innowacji i ekonomii współdzielenia w zaawansowanych technologiach, a tym samym wzmacniających innowacyjność i przedsiębiorczość na Politechnice Wrocławskiej i w regionie.
W ramach projektu studenci, doktoranci i pracownicy PWr, którzy realizują projekty z obszaru głębokich technologii, wezmą udział w intensywnym, międzynarodowym programie inkubacyjnym.
– Innowacyjność rozwiązań i potrzeba przeprowadzenia długich badań sprawiają, że komercjalizacja firm deep techowych jest kapitałochłonna i realizowana na późniejszych etapach w porównaniu z tradycyjnymi firmami. Przewagi konkurencyjne opierają one na unikatowej technologii, inżynierii i wiedzy akademickiej i wyznaczają kierunek branży – wyjaśnia dr inż. Anna Górecka. – Realizując ten projekt włączamy się w misję EIT wsparcia miliona talentów technologicznych do 2025 roku i budowy sprzyjającego otoczenia na PWr dla firm deep techowych – dodaje.
Projekt będzie realizowany ze wsparciem partnerów społecznościowych – Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Fundacji Polska Innowacyjna oraz Uniwersytetu SWPS.
Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości PWr zaprasza także na Demo Day programu Grow Up Tech#2, który rozpocznie się we wtorek, 20 czerwca, o godz. 17.00. W trakcie wydarzenia uczestnicy trzymiesięcznego projektu zaprezentują swoje pomysły biznesowe.
Agenda: