TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Politechnika Wrocławska, Wydział Inżynierii Środowiska, Katedra Inżynierii Ochrony Środowiska
Dyscyplina naukowa: Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka.
Obszary aktywności: identyfikacja zanieczyszczeń powietrza i ich źródeł, narzędzia i metody oceny jakości powietrza wraz analizą skutków zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem atmosfery, ślad węglowy, ocena zmienności zjawisk w atmosferze o skali globalnej.
Prof. Izabela Sówka jest związana z Politechniką Wrocławską od 1997 r., gdzie obecnie jest zatrudniona na etacie profesora w Katedrze Inżynierii Ochrony Środowiska Wydziału Inżynierii Środowiska. Pani Profesor jest inicjatorką stworzenia i dyrektorką Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu Politechniki Wrocławskiej. Jest wiceprzewodniczącą Państwowej Rady Ochrony Środowiska. Członkini zespołu ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, grupy roboczej Ochrona Powietrza i Energetyka działającej w ramach sieci krajowej „Partnerstwo Środowiska dla Rozwoju”, zespołu roboczego ds. jakości powietrza i efektywności energetycznej oraz grupy roboczej ds. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w województwie dolnośląskim, komitetu sterującego LIFE- MAPPINGAIR/PL oraz zespołu doradczego do spraw opracowania ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwościom zapachowym. Członkini Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk oraz wiceprzewodnicząca rady naukowej Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu.
Prof. Izabela Sówka jest inicjatorką i kierowniczką projektu: Zastosowanie innowacyjnych układów czujnikowych do oceny jakości powietrza na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej. Organizatorka i współorganizatorka krajowych i międzynarodowych konferencji w zakresie szeroko rozumianej ochrony powietrza. Pomysłodawczyni i organizatorka Dni Klimatu w Politechnice Wrocławskiej. Opiekunka Koła Naukowego Politechniki Wrocławskiej Wydziału Inżynierii Środowiska Environmental Team. Autorka recenzji, opinii m.in. do czasopism naukowych oraz współautorka ponad 250ciu udokumentowanych prac naukowych, w tym w zakresie badań w ogólnie pojmowanej ochrony powietrza i klimatu. Współautorka wielu raportów i opracowań oraz analiz, w tym w zakresie zapachowej jakości powietrza, wśród których wymienić można np. ekspertyzy dla Ministerstwa Środowiska pt. Propozycja metodyki oceny zawartości substancji zapachowo czynnych w powietrzu, Ministerstwa Klimatu i Środowiska pt. Bezpieczne odległości od zabudowań dla przedsięwzięć, których funkcjonowanie wiąże się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej oraz dla Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pt. Definiowanie pojęć w kontekście uciążliwości zapachowej i Przegląd metod stosowanych w ocenach oddziaływania zapachowego. Za swoje osiągnięcia oraz pracę organizacyjną wielokrotnie nagradzana Nagrodą Rektora Politechniki Wrocławskiej.