TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Centrum Zrównoważonego Rozwoju
i Ochrony Klimatu

Dr hab. inż., prof. Uczelni Izabela Sówka

d_1_pwr.jpg

Politechnika Wrocławska, Wydział Inżynierii Środowiska, Katedra Inżynierii Ochrony Środowiska  

Dyscyplina naukowa: Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka.

Obszary aktywności: identyfikacja zanieczyszczeń powietrza i ich źródeł, narzędzia i metody oceny jakości powietrza wraz analizą skutków zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem atmosfery, ślad węglowy, ocena zmienności zjawisk w atmosferze o skali globalnej.

Prof. Izabela Sówka jest związana z Politechniką Wrocławską od 1997 r., gdzie obecnie jest zatrudniona na etacie profesora w Katedrze Inżynierii Ochrony Środowiska Wydziału Inżynierii Środowiska. Pani Profesor jest inicjatorką stworzenia i dyrektorką Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu Politechniki Wrocławskiej. Jest wiceprzewodniczącą Państwowej Rady Ochrony Środowiska. Członkini zespołu ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, grupy roboczej Ochrona Powietrza i Energetyka działającej w ramach sieci krajowej „Partnerstwo Środowiska dla Rozwoju”, zespołu roboczego ds. jakości powietrza i efektywności energetycznej oraz grupy roboczej ds. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w województwie dolnośląskim, komitetu sterującego LIFE- MAPPINGAIR/PL oraz zespołu doradczego do spraw opracowania ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwościom zapachowym. Członkini Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk oraz wiceprzewodnicząca rady naukowej Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu. 

Prof. Izabela Sówka jest inicjatorką i kierowniczką projektu: Zastosowanie innowacyjnych układów czujnikowych do oceny jakości powietrza na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej. Organizatorka i współorganizatorka krajowych i międzynarodowych konferencji w zakresie szeroko rozumianej ochrony powietrza. Pomysłodawczyni i organizatorka Dni Klimatu w Politechnice Wrocławskiej. Opiekunka Koła Naukowego Politechniki Wrocławskiej Wydziału Inżynierii Środowiska Environmental Team.  Autorka recenzji, opinii m.in. do czasopism naukowych oraz współautorka ponad 250ciu udokumentowanych prac naukowych, w tym w zakresie badań w ogólnie pojmowanej ochrony powietrza i klimatu. Współautorka wielu raportów i opracowań oraz analiz, w tym w zakresie zapachowej jakości powietrza, wśród których wymienić można np. ekspertyzy dla Ministerstwa Środowiska pt. Propozycja metodyki oceny zawartości substancji zapachowo czynnych w powietrzu, Ministerstwa Klimatu i Środowiska pt.  Bezpieczne odległości od zabudowań dla przedsięwzięć, których funkcjonowanie wiąże się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej  oraz dla Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pt. Definiowanie pojęć w kontekście uciążliwości zapachowej i Przegląd metod stosowanych w ocenach oddziaływania zapachowego. Za swoje osiągnięcia oraz pracę organizacyjną wielokrotnie nagradzana Nagrodą Rektora Politechniki Wrocławskiej.

Wydział Inżynierii Środowiska

ResearchGate

Państwowa Rada Ochrony Środowiska

Politechnika Wrocławska © 2024