TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Politechnika Wrocławska, Wydział Inżynierii Środowiska, Katedra Inżynierii Ochrony Środowiska
Dyscyplina: Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka;
Obszar zainteresowań: biomonitoring, wpływ działalności człowieka na środowisko, ekotoksykologia.
Dr hab. inż. Justyna Rybak, prof. Uczelni ukończyła studia na Uniwersytecie Wrocławskim (mgr biologii), doktorat na Uniwersytecie Wrocławskim (doktor nauk biologicznych), habilitacja na Wydziale Inżynierii Środowiska PWr. Uczestniczyła w 4 grantach badawczych NCN, NCBiR i jako wykonawczyni w projekcie polsko-niemieckim i w projekcie KNOW. Była kierowniczką 2 projektów badawczych NCN na Uniwersytecie Wrocławskim i Politechnice Wrocławskiej. Autorka artykułów popularnonaukowych oraz uczestniczka programów dla TVP, PAP, Radia Wrocław, bohaterka publikacji w Gazecie Wyborczej i stronie www PWr. na temat prowadzonej działalności badawczej. Wykonawczyni ekspertyz przyrodniczych pod strategiczne inwestycje (budowy gazociągów, tworzenie obszarów NATURA 2000) inwentaryzacji przyrodniczych dla Orlen Płock, Anwil S.A. i prognoz oraz raportów oceny odziaływania inwestycji na środowisko.
Dr hab. inż. Justyna Rybak, prof. Uczelni jest autorką i współautorką 115 prac naukowo-badawczych, 56 artykułów (40 na liście filadelfijskiej, a 50 na liście MNSiW), 22 referatów konferencyjnych, 2 monografii, 2 podręczników w j. angielskim, 12 rozdziałów w książkach, 4 rozdziałów w monografiach i 3 komunikatów konferencyjnych. Otrzymała wielokrotnie Nagrodę Rektora Politechniki Wrocławskiej za wyróżniający wkład w działalność uczelni (lata 2011-2019) oraz Nagrodę za wyróżniający wkład w organizację oraz prowadzenie zajęć edukacyjnych dla młodzieży w ramach XVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej (rok 2013). Opiekun sekcji Biomonitorning w Kole Environmental Team PWr. Działania na rzecz klimatu i najważniejsze osiągnięcia: rozwój innowacyjnej i nieinwazyjnej metody badania zanieczyszczeń powietrza za pomocą sieci pajęczych, prowadzenie badań nad możliwością biodegradacji polistyrenu metodami biologicznymi, badania ekotoksykologiczne pyłów i innych materiałów środowiskowych.