TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Centrum Zrównoważonego Rozwoju
i Ochrony Klimatu

Drugie lepsze życie budynku i jego mieszkańców – termomodernizacja i wykorzystanie roślinności na elewacji

Ludzie spędzają około 90% życia w budynkach. Dbając o zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców bezwzględnie należy starać się stworzyć odpowiednie warunki wewnątrz pomieszczeń. W przypadku budynków istniejących, zlokalizowanych w gęstej tkance miejskiej, czy podlegających ochronie konserwatorskiej, niejednokrotnie jest to duże wyzwanie. Ze względu na niedostatecznie dobry stan techniczny i wysokie zużycie energii, budynki takie wymagają modernizacji. Powinna ona obejmować przede wszystkim wykonanie izolacji cieplnej, która chroni pomieszczenia przed nadmiernym wychłodzeniem w zimie, przegrzaniem w lecie, a tym samym utratą energii niezbędnej do ogrzewania i chłodzenia. Ponadto zapobiega ona degradacji konstrukcji oraz przyczynia się do utrzymania jednolitego środowiska termicznego, czyli niweluje wpływ niskich temperatur ścian zewnętrznych i odczucia chłodu od zimnych ścian.

Do poprawy jakości życia w obszarach mocno zurbanizowanych niewątpliwie przyczynia się rozbudowa obszarów zielonych. Coraz częściej roślinność jest wykorzystywana na elewacjach w formie zielonych ścian, jako element nie tylko ozdobny, ale również przynoszący korzyści w formie poprawy lokalnego mikroklimatu, warunków cieplnych w budynkach oraz polepszenia samopoczucia ich użytkowników.

W ramach wykładu przedstawiona zostanie definicja komfortu cieplnego użytkowników pomieszczeń, zostaną omówione możliwości wykonania docieplenia budynków, ze szczególnym uwzględnieniem izolacji ścian zewnętrznych. Zostaną zaprezentowane i w skrócie scharakteryzowane różne materiały izolacyjne, od klasycznych po nowoczesne, możliwe do zastosowania w budynkach istniejących i zabytkowych umiejscowionych w gęstej tkance miejskiej. Omówione zostaną możliwości zastosowania roślinności, szereg zalet jakie niesie ich stosowanie oraz ich rozwiązania techniczne na elewacjach i fasadach. Oprócz niewątpliwych korzyści zarówno dla zdrowia jak i lokalnego mikroklimatu zostaną poruszone bariery czy zagadnienia utrudniające stosowanie zielonych rozwiązań jako warstw izolacyjnych dla ścian zewnętrznych.

Politechnika Wrocławska © 2024