TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Centrum Zrównoważonego Rozwoju
i Ochrony Klimatu

Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, czyli o wodzie podziemnej w erze zmian klimatu

Wody podziemne to największe dostępne źródło wody pitnej na Ziemi. W obliczu globalnych zmian klimatu i niedoboru wody w wielu krajach świata, w tym w Polsce, konieczne jest upowszechnienie wiedzy na temat występowania i czynników wpływających na ilość i jakość zasobów wód podziemnych. W prezentacji opowiemy o tym, ile wody jest na naszym globie, gdzie możemy znaleźć wody podziemne, jak są zasilane i jak eksploatowane.

Czy wszystkie wody podziemne nadają się do zaopatrzenia ludności? Jakie zagrożenia czyhają na wody podziemne we współczesnym świecie? Czy zmiany klimatu możemy zaobserwować głęboko pod ziemią? Jaka jest rola wód podziemnych w obiegu wody w przyrodzie? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi w czasie referatu.

Na kilku przykładach z Polski i ze świata przedstawimy problemy, jakie niesie ze sobą rozwój cywilizacji i nadmierne korzystanie z wody. Pokażemy, jak pracują studnie i jak woda trafia spod ziemi, do naszych kranów. Będziecie też mogli się dowiedzieć, jak zbadać poziom i jakość wody w swojej własnej studni. Opowiemy o tym, czym jest monitoring wód podziemnych i jak każdy z nas może prowadzić samodzielne obserwacje zmian zachodzących w środowisku wód podziemnych.

Politechnika Wrocławska © 2024